Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіЯк приготуватися до хрещення
Статті

Як приготуватися до хрещення

8 червня на телеканалі «Конкурент ТV» вийшла чергова передача «Церква і релігія». Протоієрей Василь Клочак відповів на запитання про Хрещення. Душпастир є настоятелем храму Воздвиження хреста Господнього в Луцьку, викладачем Волинської православної богословської академії, членом богословсько-літургічної комісії Священного Синоду та уповноваженим Волинської єпархії у справах сім’ї.

– У якому віці хрестити дитину і чи можна прийняти Таїнство хрещення дорослим?

– Хрещення – це таїнство, в якому людина народжується від води і Духа Святого, щоб бути дитиною Божою. Воно має зовнішню сторону і внутрішню. Внутрішня сторона невидима. Суть її полягає в тому, що Господь через священника по вірі хресних батьків і всієї родини охрещує і приймає цю дитину до Своєї Церкви. Видима сторона – це зовнішня, обрядова.

Отже, чи потрібно хрестити дитину і в якому віці? Потрібно. Якщо брати за Святим Письмом, то якнайраніше. Хрещення в Новому Заповіті замінило старозавітне обрізання. У чому полягала суть обрізання? В тому, що Господь уклав договір між Собою як Богом і людством в особі Авраама. І це обрізання повинно було відбуватися на восьмий день після народження. Так от і Хрещення.

Прийняти Хрещення в дорослому віці теж можливо. У древній церкві воно так і відбувалося. Сьогодні також буває (це, правда, рідкісні випадки).

– Хто може бути хресними батьками і які вимоги до них?

– Перше правило: ними можуть бути всі, котрі самі охрещені й самі віруючі, практикуючі християни. Друге: особам чоловічої статі – з 15 років, жіночої – з 13-ти. Інколи трапляється, що й раніше, якщо це діти, які прислуговують у храмі, беруть активну участь у церковному житті, співають у хорі, учні недільної школи тощо.

Як готуватися батькам до Хрещення дитини?

– Вони насамперед вибирають ім'я дитині. І правильно, якщо вибирати з церковного календаря. Це пов'язано із традицією святкування дня небесного покровителя. Друге – це вибрати хресних. Повинні зважати не тільки на родинні зв'язки зі своїми майбутніми кумами, на їхнє становище в суспільстві, на їхню заможність і т. ін. Найперше повинні зважати на їхні моральні якості, бо хресні будуть безпосередньо брати участь у вихованні їхньої дитини, переданні віри і досвіду життя в церкві, життя в Бозі їхнім дітям. Третє: батько чи найближчі родичі цієї сім'ї мають прийти до храму і попросити духівника прочитати молитву для мами і для новонародженої дитини. У цей час відбувається узгодження місця і часу самого Хрещення.

– Як одягнутися на Хрещення дитини?

– Одяг має відповідати події й місцю, в якому відбувається таїнство. Є 59-те правило VI Вселенського Собору, що хрещення має відбуватися у храмі. Відповідно, в нас є церковний етикет про поведінку і зовнішній вигляд у храмі. І тому людина має одягатися пристойно, доречно, непровокативно. Інколи батьки можуть мати домовленість, щоб усі прийшли, наприклад, у вишиванках.

– Хто має купувати хрестика?

– Сюди можна добавити і крижмо, бо крижмо теж необхідне для Хрещення. Але як такого церковного правила немає. Є традиція, що хрестика купує хресний тато, а крижмо – хресна мама. Слід врахувати, щоб хрестик відповідав канонам.

– Чи не порушує Хрещення немовлят принципу свободи особи?

– У Євангелії від Івана є такі слова Ісуса Христа: «Хто не родиться від води і Святого Духа, не ввійде в Царство Небесне». Хрещення – це духовне народження. Народження духовне – дар духовного життя, яким батьки хочуть поділитися, передати його, зробити свою дитину учасником цього життя.

Повністю передачу можна переглянути тут.


18 червня 2024 р. Інші статті за рубриками: Протоієрей Василь Клочак
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери