Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті600-ліття головної події Луцька: рухаємося до ювілею
Статті

600-ліття головної події Луцька: рухаємося до ювілею

Віктор ГРЕБЕНЮК, літредактор ІВЦ управління єпархії, член СХПУ

У тисячолітній історії обласного центру Волині найбільша подія сталася 1429 року: тут відбувся європейський з’їзд монархів. З’їхалися королі, імператори, князі, хани або ж їхні повноважні представники, щоб вирішити животрепетні проблеми континенту. Радилися (і розважались!) кілька тижнів, і хоча далеко не всі вузли вдалося розв’язати, цей форум можна розцінити як першу спробу створення Євросоюзу.

Хоча до круглої дати ще п’ять років, підготовка, незважаючи на важкі воєнні часи, вже розпочалася. Створено оргкомітет на чолі з головою обласної держадміністрації; до нього входить і керуючий нашою єпархією митрополит Михаїл. Мало-помалу з’являються ідеї, як краще приготуватися до 600-ліття, потрохи напрацьовується проєкт програми святкувань. Хоча, зрозуміло, основна робота розгорнеться ближче до ювілейної дати. Важливо також не випускати з уваги кілька туристичних сезонів, що залишилися до 2029 року: вони мають проходити як крокування до ювілею.

З-поміж цікавих думок, що вже прозвучали, – залучення унікальної пам’ятки мистецтва інтер’єру: музейно-театрального ресторанчика «Монастирська дорога» в центрі міста. Кожен сантиметр його стін розмальовано на теми історії Луцька. Особливу ж увагу привертають зображення духовних осередків – храмів, монастирів тощо: і тих, що дійшли до нашого часу, і втрачених.

«Монастирська дорога» може стати початковою точкою для екскурсантів. Побувавши тут, оглянувши цей дивовижний стінопис, далі можна ознайомлюватися із зображеним – «на місцевості», починаючи зі Свято-Троїцького собору. Нинішня вулиця Лесі Українки та її продовження у Старому місті й були в середньовічну давнину своєрідною монастирською дорогою: тут розміщувалися численні чернечі обителі й церкви різних конфесій.

Автори «Монастирської дороги» (інтер’єри, проєкти і виконання) – лауреат обласної премії імені Йова Кондзелевича Олександр Дишко, Сашко Дишко й Елеонора Сабова-Дишко.

20 грудня 2023 р.
Інші статті за рубриками: Віктор Гребенюк
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери