Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіДивовижний світ сучаних образів
Статті

Дивовижний світ сучаних образів

Ангеліна ВИГОДНИК, провідний науковий співробітник Музею волинської ікони

Поруч із храмовими іконостасами і настінними розписами у християнському світі багато століть існують переносні та хатні ікони. Їх, невеликих за розміром, брали з собою у далекі й небезпечні походи і мандрівки, на прощі, при них зверталися з молитвами у хвилини радості й смутку, дякували, просили заступництва. Такі образки могли передаватися із покоління у покоління, перетворюючись на родинні реліквії.

Виставка «Вічне», яка діє у Музеї волинської ікони, представляє саме такі сучасні твори хатнього чи родинного «формату», написані волинськими майстрами – подружжям Омельченків. Сергій і Тетяна – професійні художники, випускники Львівської академії мистецтв.

Крім іконопису, Сергій займається різьбою по дереву та пленерним живописом, пробує себе у розписі храмів. Різьблений кивот ікони Божої Матері для каплиці Святого Володимира та кивот для голгофського хреста (XVI ст.) в Успенському соборі м. Володимира-Волинського – це роботи Сергія. Для Успенського собору написав разом із дружиною ще й декілька образів. Чимало ікон Сергій створив для кафедрального собору Він­ниці, Зимненського монастиря та Києво-Печерської лаври.

Тетяна Омельченко викладає у Володимир-Волинській дитячій художній школі, працюючи в техніці гобелена. Її ткані картини експонувались на обласних, всеукраїнських та міжнародних виставках. Крім текстилю, Тетяна творить у техніці олійного живопису та іконопису.

Роботи подружжя знаходяться у багатьох храмах, монастирях та приватних колекціях в Україні і за кордоном. Сергій і Тетяна – учасники численних виставок. Уже цього року в Німеччині, м. Цвікау, було організовано цікавий спільний виставковий проєкт «У пошуках гармонії» родини Омельченків. Сергій, Тетяна та їхній син Іларій представили свій іконопис, живопис, текстиль та художні вироби з металу.

Особливістю виставки «Вічне», розгорнутої в Музеї волинської ікони, є те, що експоновані на ній ікони розкривають один із напрямів розвитку сучасного іконопису – наслідування візантійської та давньоруської традиції у поєднанні з місцевими автентичними світоглядними та технологічними особливостями. Сергій Омельченко у своїх роботах дотримується візантійського канону, проте роботи майстра вирізняються його власним почерком. Він використовує лише природні матеріали, власноруч виготовляє темперні фарби, виконує золотні роботи, застосовуючи сусальне золото і поталь. Тетяна тяжіє до академічного стилю, працюючи в олійній техніці. Їхнім творам властиві особлива м’якість і ніжність ликів, широка колористична гама, оригінальне поєднання барв, багатоступінчаста градація тону та кольору у зображенні одеж, що надзвичайно збагачує живопис.

Тематика ікон різноманітна. Тут можна побачити найулюбленіші серед українців богородичні образи: копії знаних у нас чудотворних ікон – Зимненської, Володимирської (Вишгородської), Печерської, «Успіння Богородиці». Особливою свіжістю і духовно-естетичною глибиною, традиційністю візантійського образа відзначено ікони Христа Вседержителя. Є тут образи, особливо шановані на Волині: «Святий Миколай Чудотворець», «Святий Архангел Михаїл», «Святий Цілитель Пантелеймон», а також святих, яких шанують в інших православних регіонах, наприклад, «Святий Серафим Саровський».

Ікона «Вибрані святі» із зображенням покровителів господарів може бути родинною чи сімейною реліквією і доповнити домашню божницю. Надзвичайною світлою ніжністю приваблює образ ангела-хранителя. Вражає колористикою, гармонією художньої образності велична «Старозавітна Трійця».

Зображення на іконах доповнено іменними написами та цитатами зі Святого Письма, виконаними традиційною кирилицею. Проста і водночас вишукана графіка шрифтового виконання та влучно дібрані тексти суттєво збагачують загальну композиційну структуру іконних образів. Золото тла надає творам урочистого звучання і виокремлює їх у несакральному просторі квартири чи будинку. Іконописні речі Сергія і Тетяни Омельченків відзначено глибокою символічністю, виваженістю і, що дуже важливо, духовним наповненням, які допомагають людині у думках і молитві до Бога.

Деякі з виставлених робіт можна придбати або ж зробити замовлення на виготовлення копій.

Волин. єпарх. відом. – 2019.– № 7–8 (176–177)
18 серпня 2019 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери