Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіМама не пускала в монастир
Статті

Мама не пускала в монастир

Сестра Марія гуляла між тихими затишними, вміло вистриженими кущами, які розділяли світ мирський, суєтний від світу монашого, спокійного. Вона не раз і не два задумувалася над питанням: якби не пішла в монастир, то як би зараз їй жилося? Але вибір був твердим і непохитним – вона зробила правильно. Бо вже через десять років видно їй тут, як змінилося життя рідних, близьких їй людей завдяки щоденним молитвам черниць, щоденному читанню Псалтиря. А ще ніколи не засумнівалася в правильності вибору, бо на цей подвиг чернецтва і самозречення її благословив великий старець – подвижник, і, можливо, майбутній святий…

Однокурсниці насміхалися
з довгої спідниці та хустки
на голові

Звичайне життя звичайної студентки в Рівному нікому не запам’ятовувалося. Олександра не була великою затійницею, ніхто не бачив її ні на яких тусовках, дискотеках. Так – сіра мишка, яка нікому не була цікавою, хоча навчалася добре, сиділа в бібліотеках. Спілкувалася зі своїми однокурсниками рідко, зате всі знали: що не запитай Сашу, – вона ніколи не обманить. А ще любила кожної неділі ходити до церкви, коли всі студенти відсипалися після гульок у суботу. Співмешканки в гуртожитку не розуміли цього:

– О, не дасть поспати в неділю, вибирається тут. Спідниця до п’ят, хустка на голову. Чуєш? Так скоро й старою станеш – і молодість свою не згадаєш. Кому ти така потрібна будеш?

Саша мовчки вислизала із кімнати¸ розуміючи, що дівчата не навмисно кепкують. Їх з дитинства ніхто не привчив до храму, от вони й не знають, що то таке. А її бабуся з дитинства водила, хоч тоді вона нічого не розуміла. А тут, у великому місті, храм був для неї ніби прихистком від цього бурхливого і швидкоплинного життя. Був кораблем спасіння, де вона могла заховатися, побути сама – і знову набратися сил для подальшого навчання, яке їй не так легко давалося.

– Слава Богу, Сашо! – отець Андрій не раз помічав беззахисне дитя серед великого натовпу. – В мене щодо тебе виникла непогана ідея, давай поговоримо після служби.

До цього храму ходили не тільки старенькі бабусі, яких дівчина звикла бачити в своїй сільській церкві. Тут співали два хори: один професійний, інший – молодіжний. І завжди вони всі були чимось заклопотані, і так Саші хотілося бути зайнятою разом із ними.

Ніби читаючи її думки, священик запропонував піти співати до цього молодіжного хору та ще й бути в братстві, яке опікується одним із будинків престарілих.

– А в мене вийде співати? А якщо я не сподобаюся іншим хлопцям і дівчатам? – студентка не вірила, що нарешті стане комусь потрібною.

– Я в тебе вірю.

Отець Андрій не помилився в цій дівчині. Згодом вона вже знали всю Службу, всі церковні піснеспіви, провідувала хворих і навіть встигала добре вчитися.

Неодноразово братство організовувало поїздки до святинь.

Зустріч зі старцем перевернула життя

Сашу зачаровувало і притягало чернече життя: вона завжди залишалася в монастирях на декілька днів щось допомагати. То на кухні посуд помити, то їсти наготувати запізнілим паломникам…

Але завжди на неї чекали студентські будні, комусь такі незабутні, а для неї – довгі й тягучі. А ще й постійні кепкування однокурсників, що вона не така, як усі. Не раз ставила собі питання, щó було би кращим для неї в житті: вийти заміж, народити дітей чи, може, обрати інший шлях? Про це й думати не хотіла, бо її батьки були далекими од віри, Церкви.

– Немов угадуючи її думки, якось після Служби її знову затримав отець Андрій:

– Щось гнітить тебе. Не хочеш поділитися?

Дівчина не знала, що і як їй пояснювати. Духівник не став витягувати слова:

– Давай-но ти поїдеш у жіночий монастир на Київщині, я домовлюся, щоб черниці тебе прийняли на місяць. Тим паче, що в тебе вже літні канікули наближаються. Там є старець, спитай поради в нього.

Дівчина летіла на крилах. Побувала дорогою в києво-печерських святих, попросила в них допомоги. Згодом оселилася в напівзруйнованій за радянських часів обителі.

Черниці були небагатослівні, працювали тяжко з рання й до смеркання. Йшла відбудова святині. Старший священик усіх підбадьорював і давав короткі, але спасительні настанови.

– Ходи-но, дитино, десь посидимо з тобою на травичці, біля нашого монашого кладовища, тут, може, святі поховані,– він тільки легко посміхнувся у свою сиву і довгу бороду.

Розмова була тривалою, але невимушеною: про невінчаних батьків, її навчання, можливе подальше заміжжя.

– Чи, може, не хочеш заміж? – старець запитав ненароком.

– Я не знаю, хотілось би дітей, але я чужа для цього світу. Та й немає в мене ні таких друзів-однодумців, ніякого навіть хлопця. – Дівчина замовкла і не знала, як пояснити навіть собі свій стан душі.

– То залишайся тут, у нас. Станеш черницею. Знаєш, у старості, після прожитих багатьох років, кожен може піти в монастир, аби замолювати гріхи молодості. А от від
20 років присвятити себе Богові – ото подвиг.

Вони ще довго розмовляли про те, який тяжкий і тернистий шлях потрібно пройти заради Христа. Чи готова вона до цього?

– Отче, благословіть поїхати додому. Місяць скоро минув під опікою черниць.

– Їдь, дитино, за благословенням від батьків. Обіцяєш повернутися? – Старець ніби плакав, проводжаючи Олександру аж за браму монастиря.

– Обіцяю, – не дуже впевнено відповіла юнка.

Рідні й чути не хотіли
про монастир

– Ні в який монастир ти не підеш! – батьки не говорили, а кричали на околицю. – Довчилася! Доїздилася! В хаті закриємо, бач, що надумала!

Їх слова різали болючіше, ніж би хто її вдаряв. Але краще б відлупцювали, як у дитинстві, не так би було боляче.

Батьки слова дотримали: ніяких дзвінків, листів, сиділа до кінця канікул удома. А потім взяли з неї слово: мусить закінчити інститут, а тоді приймуть її рішення.

Саша з тяжким серцем поринула в науку. Ні, церкву вона не покинула.

– Ти їздила до старця. Що він тобі сказав? Не благословив? Чому така сумна приїхала з дому? – Отець Андрій весь час переживав і молився за цю дитину.

– Маю довчитися, – із сумом відповіла дівчина.

– Це й правильно. До такого рішення потрібно підійти виважено, щоби потім не пожалкувати, не покинути обраний шлях.

Священик затримав дівчину, розповідаючи їй історію про те, як кожна душа християнська важлива для Бога.

– Після того, як ти побувала в старця, не знаю, що відбувалося в тебе вдома. Але той старший священик збирав черниць цілий тиждень і служив молебні за тебе, Сашо. Аби укріпити зробити правильний вибір, щоби темні сили не могли впливати на твоїх батьків, аби ти все витримала і не зріклася віри, Церкви. Про це мені матушка ігуменя розповідала.

Батюшка з черницями молилися за неї? А вона все думала, як передати вісточку в монастир, як сказати старцю, що їй тяжко! А він і так усе знав і допомагав.

Олександра все-таки закінчила інститут, як того хотіли її батьки. Вони ще неодноразово намагалися видати її заміж, сватали різних хлопців. З одним вона вже майже мала йти до вінця. Батьки згадали, що в школі за Сашею бігав скромний хлопчина, якого вона навіть не помічала. Любив її ще з класу восьмого, а як пішла вчитися, то все чекав і надіявся. Про це згодом розповідали сусіди. Батьки вже жалкували, що до кінця десятого класу не відпускали дівчину ні на які танці. Зараз би думала про заміжжя, а не якийсь там монастир.

Вони ненароком зустріли хлопця біля магазину:

– Слухай, Володю, а ти ще не одружився? – Сашині батьки застали його зненацька. Той навіть відповісти не встиг, як ті за своє: – От наша Саша теж нікого в тому гóроді не знайшла. Може, приходь до нас увечері? Посидите за чаєм, побалакаєте.

Хлопець не вірив своїм вухам. Вони ж так часто забороняли їй навіть на шкільні вечори ходити, а тут – у гості. Володя не забарився – того ж вечора був у своєї коханої з її улюбленою шоколадкою. Він добре ще зі школи знав про її смаки.

Юні побачення, поцілунки… Пропозиція щодо заміжжя не забарилася. Олександра стояла на межі й не знала, що робити далі. Хлопець ніби й непоганий, любить її, і не зовсім важливо, що відчуває вона до нього. «Будеш за ним як за кам’яною стіною», – мама підштовхувала, надіючись, що дочка вже забула за свій монастир.

Аби не помилитися у виборі всього життя, дівчина не дала ствердної відповіді на заміжжя, а попросилася ще раз поїхати до монастиря.

Старець зустрів її байдуже.

– Що мені робити, отче, йти заміж? – опустивши очі, стиха запитала.

– Маєш вирішити, як підкаже серце.

Вона не відчувала, що воно їй підказує. Як вчинити правильно? Не хотілося образити Володю. А коли сімейне життя не складеться, тоді кого звинувачувати?

Залишилася в обителі на декілька днів, просячи Бога та святих, аби вказали на правильне рішення.

– А ти не думай довго, – матушка ігуменя знала, чому Олександра знову до них приїхала. – Не пам’ятаєш, про що говорили з батюшкою три роки тому? Бач, ти забула, а він ні з котрою з нас не говорив так відверто про намір стати черницею. Сашо, він молиться за тебе день і ніч, просто не може тебе примусити, бо ти маєш сама вирішити, без будь-якого впливу.

Їдучи додому, Саша знала, як учинити. Потрібна твердість у розмові зі всіма. Навіть ігуменя, проводжаючи її на автобус, не знала, що вирішила дівчина. «Мабуть, вже не повернешся до нас», – сказала із сумом.

Розмови були тяжкі, знову з криками, сльозами, що дочка «опозорила» своїх батьків перед майбутніми сватами. «Але ж ви обіцяли прийняти моє рішення, як тільки-но я закінчу інститут», – не відступала від свого дівчина. Батьки здалися і змирилися. Молитва старця виявилася сильнішою, яка укріпляла юнку в часи її сумнівів.

Саша пішла в той монастир на
Київщині. Можливо, подалі від батьків, які до кінця так і не розуміли її вибору. Хотіли внуків. Але ж Саша була не єдиною дитиною в сім’ї. Тому дитячий сміх у батьківській хаті скоро й залунав. Згодом батьки повінчалися, хоча все своє життя цьому противилися, виховані в радянському дусі. Ходять обоє до церкви. І коли навідуються в гості до монастиря, то вже й не уявляють інший вибір дочки.

А священик знав усе наперед і не мав сумнівів щодо шляху цієї дівчини. Знав, що витримає і не зламається. Вона обіцяла повернутися, але, на жаль, трішки спізнилася, бо живим старця вже не застала.

І вкотре, прогулюючись монастирськими алеями, сестра Марія (тепер таке чернече ім’я Саші) згадувала його слова. Старець, знаходячись уже не зі своїми підопічними, все ж невидимо допомагав і охороняв на цій тернистій дорозі.

Волин. єпарх. відом.– 2018.– № 10 (167)

29 жовтня 2018 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери