
Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородицi. Пророчицi Анни, матерi, пророка Самуїла (1100 до Р.Х.). Святителя Софронiя, архієпископа Кіпрського (VI). Преподобного Стефана Новосiятеля (912)...
Колишній монастир шаріток, де нині розташований Луцький замковий монастир Святих Архангелів УПЦ КП, є для лучан пам’ятним та святим місцем. Тут покоїться прах тих, хто 1941 року був розстріляний НКВД-кими катами за свою любов до України, в час, коли тут була розташована луцька тюрма. Але це був час, коли будівля застосовувалася не за призначенням, адже сам цей куточок Старого Луцька, що входив у межі Окольного замку, є у першу чергу місцем молитви.
У XIV столітті великий волинський князь Дмитро-Любарт збудував неподалік храм на честь свого небесного покровителя – святого великомученика Димитрія Солунського, який донині не зберігся, а з часом тут постав римо-католицький жіночий монастир ордену бригіток, що діяв у XVII – першій половині ХІХ століття і будівля якого стоїть і досі. Саме тут діє нині православний чоловічий монастир Святих Архангелів. Про його життя “Волинській правді” люб’язно розповів благочинний монастиря ієромонах Арсеній (Качан).
Сама ідея існування у цих стінах монастиря виникла ще у 2000 році, втім здійснити її повною мірою вдалося лише на початку 2007 року. Тоді, якраз на свято Хрещення Господнього – Богоявлення, митрополит (тоді ще єпископ) Луцький і Волинський Михаїл освятив монастир Святих Архангелів та благословив на чернечий подвиг його насельників.
Наразі тут подвизаються шестеро насельників – намісник монастиря ігумен Святополк (Канюка), благочинний ієромонах Арсеній, ієромонах Петро, рясофорний інок Закхей та послушники Василь та Ігор.
Враховуючи те, що ця будова є місцем мученицької смерті патріотів України, головний храм обителі освячений на честь Новомучеників ХХ століття. “Є ще верхній домовий храм на честь святого преподобного Іова Почаївського, де ми звершуємо ранкове і вечірнє молитовне правило”, – розповів отець Арсеній.
Уклад життя в обителі поєднує молитву і послух. Вранці – ранкові молитви, по тому – Божественна Літургія, сніданок, послухи, вечеря і вечірнє богослужіння та вечірні молитви.
Послухи насельники монастиря несуть не такі вже і легкі, адже будова цієї пам’ятки архітектури потребує ремонту. Отож, доводиться штукатурити і шпаклювати, і навіть їздити до лісу по дрова, оскільки газового опалення тут нема.
Як розповів ієромонах Арсеній, у монастирі по-особливому шанують святих новомучеників і сповідників, що постраждали за Православну віру від безбожної влади у ХХ столітті, лунає сугуба молитва за спокій усіх загиблих, за волю і незалежність України, її патріотів.
Сам отець Арсеній подвизається тут з 2008 року. Тоді ж він прийняв чернечий постриг і священний сан. “Я хотів послужити Богу, Українській Церкві, тому і обрав собі цей шлях”, – так відповів він на запитання про те, що спонукало його прийняти монашество.
Нині триває час Різдвяного посту, отож ми також запитали отця Арсенія, що б він порадив у миру живучим православним християнам щодо того, як краще і з користю для душі провести цей період.
“Більше молитися, частіше відкривати Святе Письмо. Дуже гарною духовною практикою є читання Ісусової молитви, що можна робити і йдучи у справах, і на роботі. І менше звертати увагу на мирську суєту”, – порадив ієромонах Арсеній.
Отож, тут, у Старому Луцьку, несе чернечий послух братія Архангельського монастиря, підносячи молитву Богу за місто Луцьк, рідну Волинь та за неньку-Україну.