Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіПерша неділя червня – Собор мучеників холмських і підляських. 8 червня – Праведного Йоана Руського, сповідника
Статті

Перша неділя червня – Собор мучеників холмських і підляських. 8 червня – Праведного Йоана Руського, сповідника

Віктор ГРЕБЕНЮК Праведний Йоан Руський, сповідник. Малюнок Ірини Дацюк

Сьогодні ми поведемо мову про деяких українських святих, котрі зараховані до лику Божих угодників іншими помісними Церквами. Адже Православ’я – єдине у вірі, а поділяється лише адміністративно.

У травневому номері ми розповідали про українця Пахомія Нового, якого у XVIII ст. стратили турки-мусульмани. У ті ж часи й у тій же країні постраждав за віру ще один наш співвітчизник – Йоан Руський. Ось що пишеться про нього в книзі Н. Матвєєвої й А. Голобородька «Святі і свята України».

Народився він в Україні у селянській родині на початку XVIII ст. Рано втратив батьків. Його віддали у солдати. Під Азовом був захоплений у полон татарами, які продали його у неволю до Туреччини. Господар-турок, до якого він потрапив, настійно вимагав, щоб Іван прийняв магометанську віру, знущався з нього. Іван удень тяжко працював, а вночі молився в печері, щоб Господь дав йому сили витримати всі знущання. Слава про Івана як про святу людину поширилась навкруги. Помер він 27 травня 1730 року. Грецька Православна Церква визнала його святим. Мощі прав. Йоана Руського перебувають на острові Евбеї.

2003 року Архієрейський Собор Польської Автокефальної Православної Церкви зарахував до сонму святих кількох українців, які померли за православну віру в українсько-польському протистоянні під час Другої світової війни та невдовзі після неї. День молитовного спомину всіх мучеників холмських і підляських призначено на першу неділю червня. І хоча в офіційному календарі Київського Патріархату їх ще не згадано, маємо знати цих наших сповідників, які вище за земне життя поставили православну віру. Разом із тими холмщаками, котрих було зараховано до лику святих ще раніше, повний відомий нам перелік мучеників холмських і підляських такий (а всі їхні імена відомі лише Богові): Петро, Павло, Миколай, Лев, Ігнатій, Леонід, Йоанна, Сергій, Онуфрій, Василь.

Праведний Йоане Руський, сповіднику, та всі мученики холмські й підляські, моліть Бога за нас!

Волин. єпарх. відом.– 2006.– № 6–7 (19–20)

6 червня 2021 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери