Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті25 березня – святителя Григорія Двоєслова, Папи Римського
Статті

25 березня – святителя Григорія Двоєслова, Папи Римського

Віталій КЛІМЧУК Святитель Григорій Двоєслов, Папа Римський

Святитель Григорій народився в Римі близько 540 року. Дідом його був Папа Фелікс, його мати Сильвія і тітки Тарсіла й Еміліана також зараховані Римською Церквою до лику святих. Здобувши гарну світську освіту, він досяг високих державних посад.

Провадячи богоугодне життя, всією душею прагнув до чернецтва. Після смерті батька Григорій витратив увесь свій статок на влаштування шести монастирів. У Римі він заснував обитель в ім’я святого апостола Андрія Первозваного і, промінявши свої палати на тісну келію, прийняв чернечий постриг.

Потім за дорученням Папи Пелагія II святий Григорій довго жив у Візантії. Там він написав «Тлумачення на Книгу Йова». Після смерті Пелагія у 590 р. на римську кафедру був обраний святий Григорій. Вважаючи себе не гідним, протягом семи місяців не зважувався прийняти настільки відповідальне служіння, і лише поступаючись благанням кліру і пастви, прийняв висвяту.

В цей час Італія страждала від нашестя варварів. Св. Григорій проявив себе ревним архіпастирем, видатним державним і суспільним діячем. Мудро керуючи Церквою, святитель Григорій невпинно насаджував Слово Боже. Склав латинською мовою чин Літургії Перед­освя­чених Дарів, яка до нього була відома лише в усному переказі. Затверджений Шостим Вселенським Собором, цей чин був прийнятий усією Православною Церквою.

Він боровся з єрессю донатистів, навернув до істини віри жителів Британії (язичників) і готів (прихильних до аріанської єресі).

Святитель Григорій залишив після себе численні твори. Після появи книги «Бесіди, або Діалоги про життя і чудеса італійських отців» його стали називати Двоєсловом, тобто співрозмовником. Особливою популярністю користується його «Правило пастирське» (або «Про пастирське служіння»). У цьому творі святитель Григорій усебічно описує образ істинного пастиря. До нас також дійшли його листи (848), що містять моральні настанови.

Святитель Григорій очолював Церкву протягом 13 років, піклуючись про всі її потреби. Він вирізнявся незвичайним, убогим способом життя.

Помер угодник 604 року, мощі його спочивають у соборі Святого апостола Петра у Ватикані.

Волин. єпарх. відом.– 2014.– № 03 (112)

25 березня 2021 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери