Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті25 жовтня – святих отців Сьомого Вселенського Собору (787 р.)
Статті

25 жовтня – святих отців Сьомого Вселенського Собору (787 р.)

Віталій КЛІМЧУК Cвятих отців Сьомого Вселенського Собору

Учасники цього найвищого органу управління Християнської Церкви передусім засудили єресь іконоборства. Єресь ця зміцнилась на початку VIII століття, коли візантійський імператор Лев Ісаврянин видав указ, що вимагав виносити образи з церков і будинків та спалювати їх на площах. Указ був «мотивований» тим, що нібито шанування ікон є ідолопоклонством. Коли народ став перешкоджати виконанню указу, до гоніння на святині імператор Лев приєднав і гоніння на їх ревних шанувальників, тож багато людей було вбито і закатовано.

Однак повстання проти імераторского указу тривали, а богослови писали викривальні послання проти імператора Лева (наприклад, св. Йоан Дамаскин із Сирії та Папа Григорій II з Рима).

По смерті імператора Лева його син і наступник Константин Копроним продовжував іконоборницьку справу, тільки вирішив діяти інакше. Він скликав лжесобор, на якому підставлене ним духівництво засудило шанування ікон. У результаті лжесобору не тільки знищували образи, а й фрески на стінах соборів затирали вапном. Від гоніння на ікони Копроним перейшов на гоніння на святі мощі, а потім – на монастирі: їх або зруйнували, або перетворили на казарми, а ченців закатували.

Єресь іконоборства тривала протягом майже всього VIII сторіччя, і лише до кінця його, за царювання благочестивої імператриці Ірини, шанування ікон було відновлено. Трудами цієї світської владичиці, за підтримки Константинопольського Патріарха Тарасія, у м. Нікея в 787 році було скликано Сьомий Вселенський Собор. У ньому брало участь понад триста єпископів.

Собор осудив і відкинув іконоборчу єресь і визначив: ставити і покладати у храмах, разом із зображенням чесного і животворчого хреста Господнього, святі ікони, шанувати їх, підносячись розумом і серцем до Господа Бога, Божої Матері та святих, на них зображених.

На Соборі остаточно затвердили і всі інші догмати православної віри, тож на ознаку цієї події встановлено свято Торжества Православ’я, яке відзначають у першу неділю Великого посту в усій Вселенській Православній Церкві. А отців Сьомого Собору вшановуємо у жовтні.

Волин. єпарх. відом.– 2015.– № 10 (131)

25 жовтня 2020 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери