Передсвято Воздвиження чесного Хреста Господнього. Пам’ять оновлення (освячення) храму Воскресiння Христового в Єрусалимi (335). Священномученика Корнилiя, сотника (I). Мучеників Кронида, Леонтiя i Серапiона (бл. 237)...
Місія православних: спасатися самим і світити світу
Із проповіді митрополита Луцького і Волинського Михаїла, виголошеної 24 березня, у неділю Торжества православ'я, в кафедральному соборі Святої Трійці на завершення Божественної Літургії.Неділя Торжества православ'я утверджує нас стояти у вірі як православним.
Ми визначаємо з дитинства, що православні. Згадаймо ще раз, чому ми називаємо себе православними. Тому, що ми правильно славимо Бога. Саме слово «православний» – людина, яка правильно славить Бога. А що означає «правильно славити Бога»? Це означає дотримуватись євангельських слів, як учив нас Ісус Христос, як проповідували апостоли і навчали отці Церкви. До отців Церкви ми відносимо й наших духовних батьків, священнослужителів, і наших кровних батьків. Ось тому ми православні. Усвідомлено сприймаємо віру. Приймаємо, бо виголошували сьогодні молитву «Вірую», виголошували наші догмати. Ми казали: «Вірую в єдиного Бога Отця Вседержителя, Творця неба і землі…».
І ось, прославляючи Його, ми виконуємо всю сутність нашої природи. Адже з якою метою Господь створив нас? Ми чули це зі Священного Писання: «Бог є любов», – говорить апостол Іоан Богослов. Із цієї безмежної любові Бог створив весь цей світ і створив людину в цьому світі за образом Своїм і подобою Своєю. Для чого Він створив людину? Для того, щоб вона прославляла Бога і була щасливою. Як повчає катехизис: «блаженство тварі і слава Творця». І ми оспівуємо це блаженство тварі. Кожен раз за богослужінням це говоримо: «блаженні чисті серцем … блаженні убогії духом … блаженні … блаженні … блаженні».
А що означає «людина духовна»? Це людина, яка живе в любові. І навчає жити на законі любові: «любов довготерпить, любов милосердствує, не пожадає ближнього…». Все це – прояви любові. І ось це означає жити в любові, постійно прославляти Творця. Ось весь спектр розуміння нашої православної віри дає нам сенс життя земного задля Царства Небесного. Ось весь сенс.
Ви просто зранку встаньте і запитайте себе, для чого я сьогодні пробудився. Пробували? Встали? То чого ти тут? – «Хочу жити.» – Для чого? Нащо тобі той день, який ти собі випросив? – «Хочу побачити дитину.» – Побачив, далі що? Це не сенс життя. Для чого тобі цей день? А може, достатньо? Каже: «Ні, не достатньо». – Скільки хочеш? – «Не знаю, хочу багато.» – А нащо? Нащо життя людині, якщо втратиш розум, втратиш здоров'я? Нащо тобі це життя? Не може це бути аргументом – «просто хочу довго жити». – «А я хочу довго жити, хочу догодити Богові і бути впевненому, що попаду в Царство Небесне. У цьому сенс життя.» – А я не впевнений. От чи вимолив прощення багатьох гріхів, чи вимолив собі Царство Небесне, – є сенс у житті. В іншому понятті ніякого сенсу в житті немає.
Довгий вік – це не завжди добре. До довгого віку ще треба мати добре здоров'я і знати, для чого ти живеш. Згадайте молитву праведного Симеона: «Нині відпускаєш раба Твого, владико». Він втомився від життя. Немає навколо, з ким він розмовляв, з ким він, як кажуть, був на одній хвилі. Він втомився за промислом Божим жити доти, доки не побачив прихід у світ Спасителя. Ось це буде сенс життя. Він побачив, місію виконав – і все.
Тому сьогодні, у неділю Торжества православ'я, я бажаю, щоб кожен із нас виконав свою місію. А ще – дотримувалися православних традицій, які передали вам батьки і яких заохочуємо, щоб ви відновлювали їх. Традиції сповідання православної віри передаються з уст в уста. І плюс народні традиції культури, якими допомагаємо прославляти нашу віру перед усіма народами. Ми їх не відкидаємо лише тому, що вони були дохристиянські. Ці традиції прийняло християнство, сьогодні вони виражаються у слові, вишиванках, піснях, звичаях. Вони допомагають нам глибше зрозуміти сутність промислу Божого. І допомагають нам показати серед інших народів велич нашої культури.
Я бажаю, щоб віра православна, традиція православна сьогодні пробуджувалася у вашому серці й вашому розумі. Щоб ми пробудилися від цього сну байдужості, сну нерозуміння, хто ми і що ми. А ми великий український народ. Ми з вами багаті на культуру і на все.Поводьтеся якнайкраще. Поводьте себе як православні, живіть як православні. За апостолом Матфеєм: «Так нехай просвітиться світло ваше перед людьми, які будуть бачити ваші добрі діла і прославлять Отця нашого, що є на Небесах».
Віра православна – правильна віра. Тримайтеся її, не зраджуйте її!