Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна ДокументиВітанняВітальне слово митрополита Михаїла Патріархові Філарету
Документи

Вітальне слово митрополита Михаїла Патріархові Філарету

від імені Священного Синоду, архіпастирів, духовенства та мирян із нагоди дня тезоіменитсва Предстоятеля Київського Патріархату*

Ваша Святосте, люблячий наш батьку і вчителю! В день пам’яті праведного Філарета Милостивого всі ми зібралися звершити Божественну Літургію за Ваше здоров’я у величному кафедральному патріаршому Свято-Володимирському соборі нашої Церкви, поздоровити Вас і привітати з днем ангела.

Дуже далекоглядним виявилося рішення Вашого духовного наставника в 1950-му році наректи Вас у чернечому постригу ім’ям святого праведного Філарета Милостивого. Адже кажуть: «Як корабель назовеш, так він і попливе». Нині Ви – флагман цілої флотилії, що йменується Київським Патріархатом, і насамперед об борти флагмана розбиваються хвилі життєвого моря. Жодні шторми й жодні підводні рифи та підступні політичні течії нам не страшні.

Подібно до святого Філарета Милостивого, який незнайомому перехожому віддав свій останній одяг, ви щодня, незважаючи на спокуси і перешкоди бурхливого сьогодення, роздаєте свої повчання, духовні поради і матеріальну підтримку. Милосердя – поняття широке і різноманітне, і таким воно є у Вашій діяльності. Добре відомі Ваші піклування про українських воїнів та їхні сім’ї про «малих цих» – бідних і хворих, а також і про багатих і здорових (адже вони потребують духовного піклування нітрохи не менше), про тих, хто навчає, і тих, хто навчається. До милостивої людини благоволить Всевишній, бо Він сказав: «Милості хочу, а не жертви». У милостивої людини великий авторитет і серед людей. До неї дослухаються і грішник, і ворог, і байдужий.

Ми бачимо, як завдяки Вам зростає авторитет Київського Патріархату, не тільки в Україні, а й по всьому світу. Україна і світ дивиться на Вас як Предстоятеля, слухає Вас як Патріарха, оцінює Ваші вчинки як духовного лідера нації. За висловом відомого рабина: «Ви – король української духовності».

Цього року на Всенародному форумі «Стратегія єднання, розвитку і оборони України» Ви зазначили: «Оскільки Церква з народом і вона не байдужа до умов, у яких живе наш народ і в якому становищі знаходиться наша держава, тому ми теж не тільки молимося за те, щоб Господь зберіг нашу українську державу і послав їй добробут, а й беремо участь, ту участь, яка нам дозволена». Ця участь багатогранна, але її основа – це милосердя і спасіння душ людських. У день Вашого тезоіменитства це видно ще виразніше. Тож і надалі братимем із Вас приклад, як Ви берете приклад із праведного Філарета Милостивого.

Визначальним і спасительним для Українського Православ’я стало призначення Вас митрополитом Київським, і це було знаменним тому, що то було повернення на першосвятительську кафедру митрополита-українця. А коли здійснилася віковічна мрія нашого православного українського народу бути незалежним, Ви подали приклад жертовної любові до своєї Батьківщини, ставши на шлях будівництва рідної Церкви. Ви – родоначальник Київського Патріархату, спадкоємець апостольської благодаті.

Волею Божого Провидіння та рішенням Всеукраїнського Православного Собору 20 жовтня 1995 року Вас було обрано на Патріарший Престол Золотоверхого Києва, матері городі̀в руських. До нього Ви прямували, ведені благодаттю Святого Духа.

На сьогодні важко перерахувати всі Ваші труди й зусилля над розбудовою Українського Православ’я. Вагомим внеском протягом останніх двадцяти років є Ваша невтомна праця над перекладом богослужбових книг українською мовою, включаючи Біблію, яка дала нашій Церкві весь корпус необхідної літератури для звершення уставних богослужінь. Ви і сьогодні продовжуєте цю працю, перекладаючи тексти богослужбової Мінеї.

Своїми ревними святительськими трудами Ви примножуєте день у день славу нашої святої Церкви. Ваше постійне піклування про духовний стан українського суспільства заслуговує на велику похвалу і робить Вас не тільки церковним, а й державним мужем, духовним пастирем нашого народу.

Сьогодні ми всі щиро вдячні Богові й радіємо з того, що Він дарував нам такого Предстоятеля Церкви, який з благоговінням звершує Божественні Служби і ревно проповідує слово євангельської істини.

За роки керівництва Київською кафедрою, Українською Православною Церквою Київського Патріархату Ви, Ваша Святосте, стали взірцем для тих, хто бореться за правду.

У надзвичайно непростий і відповідальний для країни час Ви докладаєте значних зусиль для духовного зміцнення Українського народу, утверджуючи в нашому суспільстві ідеали правди, гідності та милосердя.

Благословіть, Ваша Святосте, ще і ще раз щиро привітати Вас із днем ангела – від імені єпископату, всіх віруючих нашої канонічної і благодатної Церкви Київського Патріархату, які сьогодні прийшли помолитися за свого Патріарха. Зичимо Вам міцного здоров’я і бажаємо, щоб Господь довготою днів увінчав Ваш життєвий шлях; щоб ще багатьма діяннями Вашими були списані сторінки історії нашої Церкви.

Українська нація та держава вже давно дозріли до того, щоб Господь нас благословив власною автокефальною Православною Церквою, повноцінне утвердження якої стане найповнішим виявом та окрасою українського духовного буття у третьому християнському тисячолітті. Ми все пройдем і переможем, бо за нами правда, Бог і Україна.

Ми віримо, що кермований Вашою Святістю корабель упевнено пройде всі негаразди і в скорому часі дістанеться того берега, з яким ми пов’язуємо свою найзаповітнішу мрію, – постання в Україні єдиної Помісної Православної Церкви і спасіння душ віруючих.

Звично кажуть: «Іс полла еті деспота!» А я ще додам Вам як великому українцеві: «Многії Вам літа, наш Предстоятелю!»

*Виголошено 14 грудня 2017 р. у київському кафедральному соборі Рівноапостольного князя Володимира Великого.

14 грудня 2017 р.
Архів документів
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери