
Тиждень 2-й після Пасхи (Проводи)
Апостолів вiд 70-ти Ясона i Сосипатра, Керкири, дiви та iнших, що з ними постраждали (I). Мучеників Дади, Максима i Квинтилiана (286)...
Возлюблені у Христі отці, браття і сестри!
З настанням весняного оновлення, коли земля пробуджується після зимового спочинку, закликаю всіх вас до молитви і відповідального ставлення до Божого творіння.
День Благовіщення Пресвятої Богородиці здавна був особливим для нашого народу. Наші діди та прадіди вважали його святом, коли не слід працювати на землі, а натомість возносили молитви до Господа, готуючись до початку весняних робіт. Після цього дня вони з благословенням і вірою виходили в поле, сприймаючи цей час як знак Божого благовістування на майбутній урожай. Це було не лише традицією, а й глибоким духовним усвідомленням того, що кожне добре діло має розпочинатися з молитви і довіри до Творця.
У день Благовіщення Пресвятої Богородиці благословляю всім священникам нашої єпархії звершити молебень на початок весняно-польових робіт та окропити освяченою водою поля, сільськогосподарську техніку й приміщення. Нехай ця молитва стане ще однією спонукою до благословенної праці на благо нашого народу й держави, зокрема Волині.
Ми щоденно молимося за добру погоду та достаток плодів земних, усвідомлюючи, що всі наші труди без Божого благословення не матимуть належного плоду. Як говорить Святе Письмо: «І все, що тільки робите, робіть від душі, як для Господа, а не для людей» (Кол. 3:23). Тому важливо, щоб кожен господар, кожна родина розпочинали свою працю з Господом у серці та молитвою на вустах.
Поряд із турботою про врожай маємо дбати і про чистоту нашого довкілля. У тропарі свята ми співаємо: «Сьогодні початок нашого спасіння і виявлення надвічної таємниці…». Благовіщення – це час нової доброї звістки про життя. Нехай воно надихає нас оновити власне ставлення до землі, відмовившись від шкідливих звичок на користь чистоти.
Адже земля, вода і повітря – це Божий дар, який необхідно берегти. Біблія нагадує нам: «Господня земля і все, що наповнює її, вселенна і всі, що живуть у ній» (Пс. 23:1). Чиста вода – це дар Божий для життя. Не забруднюймо річок і джерел відходами чи хімікатами, не марнуймо воду без потреби, щоб вона залишалася доступною для всіх.
У час, коли земля потерпає від посух і повеней через зміни клімату, наша відповідальність перед Божим творінням зростає. Не залишаймо сміття – пластик чи скло – на полях і в лісах, будь-де. Ці відходи засмічують Господню землю й отруюють її на довгі роки.
Дбаймо про чистоту, сортуючи сміття чи належно утилізуючи його. Закликаю всіх подбати про чистоту своїх обійсть, вулиць, майданчиків для відпочинку, особливо – про впорядкування та прибирання територій біля храмів, а також цвинтарів, де спочивають наші рідні. Це не лише прояв поваги до тих, хто відійшов у вічність, а й свідчення нашої духовної та моральної культури.
Також заохочую настоятелів парафій і громади проводити толоки для очищення лісів, галявин, берегів річок, джерел та інших природних місць. Чиста земля – це запорука здоров’я наших дітей і наступних поколінь.
Прошу всіх утриматися від спалювання сухої трави. Паління сухостою завдає шкоди природі, забруднює повітря і нищить життя в ґрунті.Це шкодить вашому здоров’ю, знищує родючість землі та спричиняє пожежі. Краще компостуйте траву чи прибирайте її, щоб зберегти чистоту повітря. Разом дбаймо про наше довкілля, обираючи безпечні способи прибирання!
Закликаю господарів обережно ставитися до хімічних добрив і пестицидів. Їх надлишок отруює землю й воду та загрожує здоров’ю ваших сімей. Обробляймо землю з повагою, уникаючи її виснаження й ерозії. Нехай наші поля залишаються родючими для тих, хто прийде після нас, а праця на землі буде мудрою і безпечною для творіння.
Уникаймо бездумної вирубки дерев, а де можливо – саджаймо нові, щоб наші ліси жили й дихали для нас.
Бережімо навколишнє середовище, не засмічуймо його, не забруднюймо воду та повітря, бо це є частиною нашої відповідальності перед Богом.
Наша спільна праця й молитва об’єднують нас як громаду. «Двом краще, ніж одному, тому що у них є добра винагорода у праці їх» (Еккл. 4:9). Разом піклуймося про наш край, проводьмо спільні заходи з прибирання та благоустрою, підтримуймо одне одного в добрих справах. Єдність у вірі та ділі є свідченням справжнього християнського життя.
Окремо звертаюся до батьків і духовенства із закликом залучати молодь, дітей до збереження довкілля та християнських традицій. Виховуймо їх у любові до Божого світу, навчаймо відповідальності за природу та ближніх. Адже молоде покоління нестиме цю відповідальність у майбутньому. «Навчай дитину на початку шляху, яким вона має йти, і вона не зійде з нього, навіть коли постаріє» (Притч. 22:6). До молоді звертаюся особливо: будьте лідерами у збереженні природи! Саджайте дерева, прибирайте сміття, відмовляйтеся від шкідливих звичок – серцем, розумом та руками збудуєте своє майбутнє.
Крім цього, закликаю кожного ділитися тим, що маємо, з тими, хто потребує допомоги. Якщо у нас є врожай, їжа й достаток, ми покликані допомагати ближнім – малозабезпеченим, переселенцям, військовим. «Хто має дві одежі, нехай дасть тому, хто не має» (Лк. 3:11). Саме через благодійність і жертовність ми проявляємо істинну любов до ближнього та виконуємо заповідь Божу.
Сьогодні наша відповідальність перед Господом і Батьківщиною стає ще більшою, адже країна бореться за свободу і незалежність. Низько вклоняємося нашим воїнам, які ціною власного життя та здоров’я захищають Україну. Наш обов’язок – належно трудитися і зберігати красу й багатство рідної землі, щоб вона завжди була джерелом життя, добробуту, благословення.
Не забуваймо, що вся природа та її багатства – це дар Божий, який слід приймати з подякою. «Бо всяке творiння Боже добре, i нiщо не погане, коли приймається з подякою, бо освячується словом Божим i молитвою» (1 Тим. 4:4). Дякуймо Всевишньому за кожен прожитий день, за працю, за можливість творити добро та примножувати досконалість сотвореного Ним.
Нехай Волинь стане прикладом – краєм, де труд на землі йде поруч із турботою про чистоту й красу Божого творіння. Разом ми можемо показати силу єдності у вірі й справах.
Нехай Усемилостивий Господь благословить нашу землю добрим урожаєм, пошле нам мир і спокій, а наші серця наповнить любов’ю до ближнього та повагою до Божого творіння!
З архіпастирським благословенням
Михаїл, митрополит Луцький і Волинський