Преподобних Ксенофонта, дружини його Марії та синів їхніх Аркадія та Йоана (V–VI). Мучеників Ананії, пресвітера, Петра, сторожа в’язниці, з ними семи воїнів (295). Преподобного Симеона Ветхого (бл. 390)...
Звернення щодо використання підлітків у підривній роботі загарбників
Митрополит Луцький і Волинський Михаїл благословляє духовенству єпархії провести просвітницьку, роз’яснювальну та патріотично-виховну роботу з вірними ввіреної йому Волинської єпархії для убезпечення від використання ворогом дітей і підлітків у диверсійній діяльності.
Зокрема, слід звернутися до батьків та їхніх дітей із попередженням та нагадуванням про небезпеку вербування українських підлітків спецслужбами росії. Спецслужби РФ зараз вкладають великі кошти у вербування підлітків з України для диверсійної роботи. Зараз проти нас у ворога системно працюють сотні людей, у тому числі психологи, мільйонні бюджети, цілі мережі вербувальників, аналіз і селекція по регіонах, окремі тарифи й «розцінки» на різні диверсії, залучення й заохочення нових учасників до «мережі».
Агенти країни-агресора використовують психологічний тиск, маніпуляції та фінансові винагороди для вербування дітей через телеграм-канали, соціальні мережі, онлайн-ігри, обіцяючи їм «легкі» заробітки за виконання певних завдань. Завдання від російських кураторів можуть варіюватися від малювання провокативних графіті та розклеювання листівок, що дискредитують ЗСУ, до більш серйозних дій, як-от підпалення трансформаторів або автомобілів військових.
Слід наголосити: такі дії можуть бути кваліфіковані за різними статтями Кримінального кодексу України, серед яких – підривна діяльність та диверсії, що передбачають суворі покарання, аж до довічного ув’язнення. Кримінальну відповідальність будуть нести і підлітки, і батьки.
Для ефективності упередження злочинів слід залучити вчителів, психологів, які можуть проводити профілактичні бесіди з підлітками.
Також батькам необхідно нагадати про важливість контролю за онлайн-активністю їхніх дітей.
Серед головних порад батькам:
1. Інформувати дітей про небезпеку таких вербувань та пояснювати наслідки.
2. Регулярно контролювати, з ким і про що спілкуються діти в інтернеті.
3. Оперативно реагувати та звертатися до правоохоронців при виявленні підозрілих контактів чи інформації про вербування.
Поради для підлітків:
– будьте обачними з незнайомцями в інтернеті, не діліться з ними особистою інформацією;
– розповідайте дорослим про нові онлайн-знайомства;
– уникайте відвідування інтернет-ресурсів із сумнівним вмістом;
– при отриманні пропозицій скоєння диверсій за гроші – повідомте поліцію за номером 102 або заповніть форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції (https://ticket.cyberpolice.gov.ua/).
КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Указані злочини можуть бути кваліфіковані відповідно до низки статей Кримінального кодексу України, за які передбачено суворі покарання, зокрема:
– ст. 111 (Державна зрада), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
– ст. 113 (Диверсія, вчинена в умовах воєнного стану), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
– ч. 2 ст. 194 (Умисне знищення або пошкодження майна), карається до десяти років позбавлення волі; та інші.
Митрополит Михаїл звертає увагу на те, що діти й підлітки є найбільш уразливою частиною суспільства. Церква закликає захищати тих, хто не може захистити себе. Будь-яке насильство, експлуатація чи зневага дитини є злом. Використання дітей у злочинних цілях є гріхом. Тому батькам і всім християнам важливо пам’ятати слова Біблії: «Повчай (виховуй) юнака на початку його шляху, і він не зверне з нього, навіть коли постаріє» (Притч. 22:6).