Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіЧи відчинені для нас двері до Царства Небесного?
Статті

Чи відчинені для нас двері до Царства Небесного?

Усевишній створив людину Собі на подобу і наділив її щедротами, властивими Богу. Сина Свого Ісуса Він забрав на небеса разом із тілом, дарувавши Йому воскресіння і життя вічне так, як і всім нам, вірним християнам.

За Біблією, Господь забрав на небо з тілом і душею Еноха й Іллю. Також Церква вірить, що Богородиця була взята на небо з тілом і душею. Енох та Ілля – єдині люди, яких Бог забрав на небеса до смерті: «...і не стало його [Еноха], – бо забрав його Бог» (Бут. 5:24); «…аж ось появився огняний віз та огняні коні, і розлучили їх одного від одного. І вознісся Ілля у вихрі на небо» (Цар. 2:11). Про Еноха повідомляється таке: «А всіх Енохових днів було три сотні літ і шістдесят і п’ять літ. І ходив із Богом Енох» (Бут. 5:23–24). Ілля, ймовірно, був наймогутнішим із Господніх пророків Старого Завіту.

Чому Бог забрав Еноха та Іллю? У Біблії немає конкретної відповіді. Дехто припускає, що вони були забрані для підготовки до ролі двох свідків останнього часу з Об’явлення 11:3–12. Це можливо, але Святе Письмо про це конкретно не згадує. Імовірно, Господь забажав звільнити Еноха та Іллю від смерті за їхню особливу вірність у служінні та покорі Йому. У будь-якому випадку, Він має Свої цілі, і хоча ми не завжди розуміємо їх, та знаємо, що «непорочна дорога Його» (Пс. 17:31).

Вознесіння Христове — важливий день для всіх віруючих. Згідно з Євангелієм, Ісус Христос після Свого воскресіння з мертвих понад місяць перебував на землі серед Своїх учнів і пастви. За євангельськими переказами, подія чудесного вознесіння Ісуса на очах в апостолів сталася на Оливній горі поблизу м. Єрусалима. Євангеліє від Луки описує: «Вивівши їх за місто до Вифанії, Він підняв Свої руки і поблагословив їх. І сталося, що коли благословляв їх, Він віддалився від них і почав підійматися на небо» (Лк. 24:50–51). Діяння апостолів оповідають, що «Він став підійматися, і хмара забрала Його з їхніх очей» (Дії 1:9). Євангеліст Іван вказує: «Ніхто не підіймався на небо, тільки Той, Хто зійшов з неба: Син Людський…» (Ів. 3:13).

Згідно з християнським віровченням, Христос удруге прийде на землю в той же спосіб, яким вознісся (Дії 1:11), «на хмарі зі силою і великою славою» (Лк. 21:27, також Мф. 24:30). Свято Вознесіння пошановують водночас і як обіцянку Спасителя про Друге пришестя.

Народна назва свята Вознесіння — Вшестя. На свято випікали обрядове печиво у формі драбинок чи пиріг зі щабельками з тіста («щоб Ісус міг вилізти на небо»), освячували наїдки в церкві; готували млинці, пироги із зеленою цибулею. Ввечері накривали святковий стіл. У багатьох регіонах цього дня поминали померлих, де-не-де пекли паски й робили крашанки. День, коли востаннє зверталися словами «Христос воскрес!»

Що ж до простих смертних, «тим, що в гробах», яким Господь «життя дарував», то всі вірять у вічне життя і власне вознесіння до Царства Божого. Проте якщо Творець дав нам можливість бути схожим на Нього, то який же високий рівень духовної досконалості має бути в кожного з нас, аби перебувати поруч із Ним! Кожен смертний має бути гідним Божої волі та ласки як підтвердження особистих земних заслуг для скарбів небесних.

Шарль де Голль, французький військовий і державний діяч, генерал, колишній президент Франції, сказав: «Ми не можемо допустити малорозвинутих людей до уряду, тому що вони опустять країну до свого рівня». Політик усвідомлював серйозність перебування таких людей у важливому місці та їх подальший вплив на традиції і закони середовища. Власну повагу до релігії він висловив теж досить мудро: «Церква — єдине місце, де хтось говорить зі мною, а я не повинен відповідати».

Сучасний політикум і електорат знівелювали безліч духовних постулатів, дарованих нам Божим ученням. У погоні за владою знівельовано класичні підвалини духовності заради мільярдів (не тридцяти!) срібняків. Мамона засліплює очі лідерів і тих, хто намагається ними стати. Кожен має задуматись над тим, яку лепту здатний особисто внести у розбудову та вдосконалення Царства Небесного, щоб перебувати поруч із Творцем.

Віталій КЛІМЧУК

28 травня 2025 р.
Інші статті за рубриками: Єпархія
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери