Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті17 березня – преподобного Олексія, людини Божої
Статті

17 березня – преподобного Олексія, людини Божої

Віталій КЛІМЧУК

Ми не раз кажемо про своїх знайомих: «Божа людина», коли бачимо у їх діях більше позитиву та добра для ближніх. Проте така думка буває суб’єктивною. А от життя преподобного Олексія може служити взірцем самопожертви у досягненні Божого визнання.

Угодник народився у ІІІ ст. в Римі у побожній сім’ї. В шестилітньому віці почав навчатися й успішно вивчав світські науки, та найбільш старанним він був у вив­ченні Святого Писання. Ставши юнаком, став наслідувати своїх батьків: строго дотримувався постів, роздавав милостиню і під багатим одягом таємно носив власяницю (сорочку з грубого волосу, переважно із кінської гриви, для усмиряння плоті). У нього рано зародилось бажання покинути суєтний світ і служити Єдиному Богові.

Однак батьки хотіли одружити свого сина, і коли Олексій досяг повноліття, знайшли для нього наречену. Але він понад усе прагнув молитовного усамітнення, відчув серцем, що звичайне сімейне життя – не його шлях, що суєта і багатство не дозволять йому настільки наблизитись до Бога, наскільки він того бажає. Тому розірвав зв’язок із минулим і в убогій одежі поїхав до Лаодикії, а звідти в Месопотамію, до міста Едеси, де поклонився нерукотворному образові Христа Спасителя. Як бідний жебрак стояв серед убогих у притворі церкви Пресвятої Богородиці.

А в Римі, в його палаті, панував плач і сум’яття. Ніхто не знав, де подівся Олексій. Мати ридала, побивалася молода жінка, а батько розіслав усюди слуг на його пошуки. Слуги побували і в Едесі, але не впізнали в убогому, який сидів на паперті, свого хазяїна. Від строгого посту тіло його висохло, краса щезла, зір став слабким. А блаженний упі­знав їх і дякував Господеві за те, що отримав милостиню із рук своїх слуг.

Через сімнадцять літ він повернувся до рідного Рима. Ніхто не зміг узнати в ньому того квітучого юнака, котрий колись залишив отчий дім. А святий, щоб мати втіху бачити батьків, попросив дозволу жити у них на подвір’ї. Тут блаженний продовжував постити і проводив дні й ночі в молитві. Смиренно терпів обрáзи від батькових слуг. Кімната Олексія знаходилась напроти вікна його дружини, і подвижник тяжко страждав, чуючи її плач. Тільки безмежна любов до Бога допомагала блаженному переносити цю муку.

Святий прожив у домі своїх батьків сімнадцять років і був сповіщений Господом про день свого упокоєння. Тоді взяв папір та описав своє життя, просячи прощення у батьків і жінки. Помер 17 березня 411 р. І лише в день його смерті присутні на богослужінні в соборі Святого Петра несподівано почули глас: «Знайдіть людину Божу, що відходить у вічне життя, нехай він помолиться за місто…» І коли Папа Римський, імператор, батьки й колишня наречена святого схилили коліна перед його тілом, з руки Олексія було взято сувій, у якому він перед смертю в подробицях описав своє життя та просив пробачення в близьких.

Сім днів лежало тіло преподобного у храмі Святого Боніфатія, в якому колись вінчався. Мощі Олексія поховано у цій же церкві, в дорогоцінному гробі. Господь прославив їх численними чудами. Нескінченний потік зцілених біля мощей та цілюще благовонне миро від них стали продовженням земного служіння Олексія, ще одним підтвердженням його небесної слави.

Волин. єпарх. відом.– 2020.– № 3 (184)

16 березня 2025 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери