Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіПохвала Пресвятої Богородиці (субота акафістна)
Статті

Похвала Пресвятої Богородиці (субота акафістна)

Віталій КЛІМЧУК Похвала Пресвятої Богородиці

У суботу 5-ї седмиці Великого посту православні християни з особливою шаною прославляють Діву Марію. День цей за церковним календарем отримав назву Похвали Божої Матері, або ж суботи акафіста. На утрені, яку зазвичай звершують увечері в п’ятницю, у храмах співається акафіст Божій Матері. В ньому прославляються події земного життя святої Марії, через Яку Господь визволив людство від рабства гріха.

Історія цього святкування, встановленого в ХІ столітті, сягає 626 року – тоді ворожа армія підступила під стіни столиці Візантії. Константинополь було врятовано завдяки заступництву Діви Марії, до Якої в молитвах звернулося населення міста – адже недарма ще рівноапостольний Костянтин, засновуючи цю нову столицю Римської імперії, доручив її молитовному захисту Пречистої.

Чимало храмів на честь Божої Матері були споруджені в Константинополі. У Влахернському храмі зберігалася Її ікона, написана, за переказами, євангелістом Лукою. У ніч, коли об’єднані сили ворогів із моря та суші рушили на місто, народ шукав захисту в храмах Божих, колінопреклонно благаючи Заступницю врятувати їх. Патріарх Сергій, носячи на руках ікону Пресвятої Богородиці під міськими стінами, благав Господа про захист. У море опустили ризу Діви Марії. Тоді раптово знялася страшна буря, що розсіяла і потопила судна нападників. Решта ворогів із соромом утекли. Із цієї нагоди було складено акафіст. Це слово означає «гімн, що співається або читається стоячи». За думкою деяких дослідників, акафіст Богоматері було складено в VII столітті Георгієм Пісидійським дияконом Великої Константинопольської Церкви – Софії.

Спочатку свято акафіста відбувалося в тому Влахернському храмі, де зберігалися чудотворна ікона Божої Матері та священні предмети земного Її життя – риза і пояс. Пізніше торжество стало загальним для Східної Церкви.

Вона звершує його задля ствердження вірних, які каються, в надії на Небесну Заступницю, адже Вона, уславивши Себе визволенням християн від ворогів видимих, тим більше допоможе тим, хто веде боротьбу з невидимими супротивниками. Співаючи цей акафіст, ми вшановуємо смирення Богородиці, з яким Вона прийняла волю Божу і Свою місію. Ми дивуємося мужності, з якою Діва Марія переносила всі страждання Свого Божественного Сина. Ми дякуємо Їй за неперервну молитву, якою Вона оберігає кожну людину, немовби рідне дитя.

Волин. єпарх. відом.– 2018.– № 03 (160)

17 квітня 2021 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери