Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіІкона «Різдво Христове»
Статті

Ікона «Різдво Христове»

Ірина МОСКАЛЮК, молодший науковий працівник Музею волинської ікони «Різдво Христове». XIX ст. Волинь. Матеріали: тканина, бісер, дерево. Фрагменти літографії. Зберігається у Музеї волинської ікони

Христове Різдво – велике християнське свято, встановлене на згадку про народження Ісуса Христа у Вифлиємі. Належить до числа дванадесятих.

Тема Різдва у мистецтві займає значне місце. Навряд чи можна уявити собі подію, яка могла б бути більш багатим джерелом натхнення, ніж народження Спасителя. З давніх часів і до наших днів Різдво відкриває у простих людей найсвітліші, добрі почуття, а в митців – потребу творити, поширюючи у часі і просторі радість від пришестя у наш світ Господа Ісуса Христа.

Ця робота з фондів Волинського краєзнавчого музею виконана у техніках вишивки бісером та аплікації. У центрі образа в кам’яній печері у білих пеленах маленький Ісус лежить у яслах і благословляє. Зліва − Пресвята Діва, навколішки, у червоно-синіх одежах, блакитному платі із молитовно складеними руками з материнською ніжністю споглядає на свого Сина. Богородиця зображена у вигляді молодої жінки з класичними правильними рисами обличчя із покірним, дещо замисленим виразом. Справа над Богонемовлям благоговійно схилився, припавши на одне коліно, Йосип. Із особливим трепетом дивляться на Дитя двоє пастухів, за якими видніється пейзаж із дорогою до міста. Зігріваючи своїм диханням Новонародженого, над Ним схилилися тварини: віслюк та віл.

У цьому творі помітний вплив західноєвропейського живопису. Композиція нагадує сакральні картини італійських митців XV–XVI ст., у яких відтворюється євангельська оповідь про народження Христа для тих, хто не вмів читати. Помічаємо ознаки натуралізму, спробу підкреслити в цій історії характерне для людського життя. Головними почуттями, якими майстер наповнив свою роботу, є тріумф і радість. Надзвичайно кропітка робота вишивки бісером відзначається і вдало дібраними відтінками кольорів. Кожен із них відкривається у трьох барвах, що надає особливого, вишуканого звучання усьому образові.

Волин. єпарх. відом. – 2018. – № 1 (158)

7 січня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери