Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті20 травня – Новомученика Пахомія Нового
Статті

20 травня – Новомученика Пахомія Нового

Віктор ГРЕБЕНЮК Новомученик Пахомій Новий. Малюнок Ірини Дацюк

Цього святого знають у нас далеко не всі, рідко навіть у найбільш повних церковних календарях значиться його ім’я, а проте життя цього подвижника надзвичайне повчальне і показове, особливо в наші часи. Ось що пишуть про нього в книзі Н. Матвєєва й А. Голобородько «Святі і свята України» та в інтернеті.

Хлопець Прокіп, який народився в Україні наприкінці XVII ст., ще малим потрапив у полон до татар, а ті продали його одному заможному туркові в м. Усака (тепер Філадельфія в провінції Анатолія). У нього Прокіп прослужив 17 літ, і хазяїн дуже полюбив його, а що був бездітний, то мав намір усиновити українця. Щоправда, цьому була одна перепона: Прокіп за всі ці роки так і не навернувся в Іслам, але його християнські переконання терпіли, доки він був невільником. Тепер же необхідно було конче прийняти Мусульманство. Але Прокіп рішуче відмовився, і ставлення турка до нього зовсім змінилося: почалися знущання, зневага. Разом з тим, його все ще переконували прийняти Магометанство. А перехід у цю віру не пов’язаний із якимись церемоніями, треба лише при інших мусульманах вимовити фразу, в якій полягає суть Ісламу: «Немає Бога окрім Бога, і Магомет – пророк Його».

Якось Прокіп занедужав і знепритомнів, а коли прийшов до тями, турки сказали, що він у гарячці вимовив ці слова, тож тепер Прокіп – мусульманин. Почувши це, юнак утік від свого хазяїна, дійшов до святої гори Афон і жив там під опікою старця ієромонаха Йосифа, який постриг Прокопа в чернецтво з ім’ям Пахомій. Потім переселився в Кавсокалівський скит, де спасався під керівництвом старця Акакія.

Так минуло більше 12 років, і весь час не покидала Пахомія думка: чи ж справді він тоді, під час недуги прийняв Іслам? Урешті-решт монах вирішив таємно розшукати свідків, покинув монастир і подався до Усаки. Та ба! Хоч минуло стільки літ, його впізнали, схопили і допитавши – стратили: «за зраду Мусульманства». 7 травня 1730 року Пахомію відрубали голову, а тіло викинули.

За деякий час місцеві християни виявили, що тіло мученика не розкладається, а біля нього стаються уздоровлення. Його було проголошено святим. Нині мощі новомученика Пахомія Нового, або ж Пахомія Руського, чи Афонського, перебувають у монастирі Івана Богослова на острові Патмос.

Волин. єпарх. відом.– 2006.– № 5 (18)

20 травня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери