Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті13 березня – преподобного Касіяна Римлянина
Статті

13 березня – преподобного Касіяна Римлянина

Віталій КЛІМЧУК Преподобний Касіян Римлянин

Жив у моєму селі дід Касян. Нічим і не вирізнявся б із-поміж селян. Але одного разу мій батько повідав мені, що має цей чоловік день народження 29 лютого (за старим стилем). Це було сказано на те, що я, малий, з подивом дізнався про високосний рік і «зайве» число у лютому. Вже згодом довідався, що цей день позначений іменем святого Касіяна, на честь якого і був названий мій земляк.

За народним марновір’ям, 29 лютого вважається найбільш невдалим днем у високосному році, тоді як за церковним календарем цього дня вшановують святого Касіяна. Селяни казали: «Касіян на що не погляне – все в’яне». У цей день нібито в жодному разі не можна починати ніяких справ, а найкраще взагалі не виходити з дому. Проте в Православ’ї 29 лютого вважається просто ще одним днем, який треба присвятити молитві й добрим учинкам. Церква заперечно ставиться до народних забобонів. А вони озброїлись не тільки приказками щодо «негативу» святого Касіяна, а й придумали кілька легенд про недбайливого Касіяна на противагу Миколаєві-угоднику. От легенда про те, що допомогу селянинові, котрий холодної осені застряг у багнюці з підводою, надав не Касіян на прохання Всевишнього, а той же таки Миколай, за що Миколая відзначаємо двічі на рік, а Касіяна – один раз на чотири роки.

А хто ж такий святий Касіян насправді? Преподобний Касіян Римлянин народився близько 350 року в Масилії (теперішній Марсель) у Західній Римській імперії. Звідси походить і його назва. Добре володів латинською і грецькою мовами, тож став міцною сполучною ланкою християн Заходу і Сходу.

В юності преподобний Касіян прибув до Палестини, де у Віфлеємському монастирі прийняв чернецтво й отримав перші настанови в подвижництві. Але тут затримався ненадовго. Після дворічного подвигу він, спонукуваний до нових діянь духовної досконалості, відправився разом зі своїм другом аввою Германом в монастирі Єгипту. Висота життя єгипетських подвижників настільки полонила „мандрівників“, що вони готові були назавжди залишитися серед них. І лише обіцянка у Віфлеємі про повернення туди «по огляді єгипетських монастирів» спонукало їх залишити Єгипет. Втім, вони провели там у подвигах і бесідах сім років. У Віфлеємі перебували недовго – і вирушили назад. Цього разу вони прожили в єгипетських межах близько трьох років.

У 400 р. друзі вирушають до Константинополя. Головною їх метою було побачити і почути знаменитого вчителя Церкви святителя Йоана Златоуста, слава про якого лунала скрізь. Той оцінив їхні духовні прагнення і преподобного Касіяна висвятив на диякона, а Германа – на пресвітера. Вони були відданими Йоану. Про це свідчить уже те, що коли вороги святителя підняли на нього гоніння, преподобний Касіян і Герман були введені до складу делегації в Рим до папи Інокентія з клопотанням про захист невинного вигнанця і страждальця. Місія ця не увінчалася успіхом – св. Йоан був відправлений на заслання. Більше того, опала обрушилася і на його друзів. Тому преподобний Касіян, відвідавши ще раз східних подвижників для закріплення в серце їх настанов, повернувся на батьківщину. Тут був посвячений у сан пресвітера і завершив свої земні дні в 435 році.

Недалеко від міста Масилії преподобний Касіян заснував два перші у цьому краї монастирі – чоловічий і жіночий. Вони послужили потім зразком дисципліни в інших обителях.

У Західній Церкві пам’ять преподобного Касіяна урочисто святкується в Марселі 23 липня. На Сході ж підносять йому молитви за новим стилем – 13 березня.

Чому деякі сучасники не дуже-то люблять цього святого, здогадатися неважко. Вони воліють нічого суттєвого цього дня не розпочинати, бо не буде щорічної нагоди відзначити цю подію, так само, як і власний день народження. Святковий торт, свічі, подарунки, застілля краще отримувати щорічно, аніж один раз на чотири роки.

А щодо мого земляка, доброго і щирого селянина Касяна, то прожив він довге і цікаве життя, виростив дітей, дочекався внуків, був шанований родиною не один раз на чотири роки, а відчував її підтримку кожного світлого Божого дня. Бо дід Касян був богобоязливою людиною, відвідував храм і молився до всіх святих. Святий же Касіян платив йому за його любов до життя підтримкою з Небес.

Волин. єпарх. відом. – 2012. – № 2 (87)

13 березня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери