Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті11 березня – святителя Порфирія, архієпископа Газького
Статті

11 березня – святителя Порфирія, архієпископа Газького

Віталій КЛІМЧУК Cвятитель Порфирій, архієпископ Газький

Нині важко когось здивувати благодійністю. Ба навіть це явище стало звичним, бо взамін розрекламованих щедрот благодійник розраховує на світську популярність, а вона, в свою чергу, допомагає ще успішніше вести бізнес або ж займати ще вищі посади.

А чи багато ми знаємо благодійників, що отримавши батьківський спадок і не маючи за душею нічого, крім родинного скарбу, все до копієчки роздавали бідним та жертвували на храм Господній?

Порфирій, архієпископ Газький, народився близько 346 року в Солуні у Македонії. Батьки були людьми заможними, і це дозволило йому здобути хорошу освіту. Маючи в серці любов до чернечого життя, у двадцять п’ять років він залишив батьківщину і відправився до Єгипту, де трудився на Нітрійській горі під керівництвом преподобного Макарія Великого. Там він зустрівся з блаженним Єронімом і разом з ним відправився до Єрусалима, потому поселився в Йорданській пустелі для молитовного і постового подвигу.

Там святий Порфирій упав у тяжку недугу. Для зцілення він вирішив піти до святих місць Єрусалима. Одного разу біля підніжжя Голгофи Господь відвідав Свого раба у сновидінні. Порфирій побачив Ісуса, Який зійшов з хреста і звернувся до нього зі словами: «Прийми це Древо і бережи його». Прокинувшись, відчув себе здоровим. Слова Спасителя незабаром здійснилися: Патріарх Єрусалимський рукоположив святого Порфирія в пресвітерський сан і поставив його хранителем Чесно́го Древа Хреста Спасителя. У той час і трапилась описана вище подія, що своєю щирою благодійністю не мала рівних серед жертводавців.

395 року помер єпископ міста Газа (в Палестині). Місцеві християни відправилися в Кесарію до митрополита Іоана з проханням поставити їм нового архієрея, який міг би протидіяти язичникам, яких було більшість у їхньому місті. Промислом Божим митрополит поставив єпископом у Газу єрусалимського пресвітера Порфирія.

Прибувши в Газу, святитель виявив, що там було лише три християнські церкви, а язичницьких капищ та ідолів – незчисленна кількість. У той час не було дощів і тому панувала велика посуха. Жерці приносили жертви ідолам, але лихо не припинялося. Святитель Порфирій призначив для всіх християн піст, відслужив всенічне бдіння й обійшов із хресним ходом усе місто. Відразу ж небо покрилося хмарами, загримів грім і пішов рясний дощ. Побачивши таке диво, багато хто з язичників виголошував: «Один Христос є Бог Істинний!» Після цієї події до Церкви приєдналися багато людей, прийнявши святе Хрещення.

Проте язичники, як і раніше утискали християн, усували їх від суспільних посад, обтяжували податками. Єпископ Порфирій і митрополит Кесарії Іоан відправилися до Константинополя, щоб просити захисту в імператора. Їх прийняв святитель Іоан Златоуст і надав допомогу.

Владики Іоан і Порфирій були представлені імператриці Євдоксії. «Потрудися за нас, – сказали єпископи цариці, – і Господь пошле тобі сина, який стане царем за твого життя». Євдоксія дуже бажала мати сина, тому що досі у неї народжувалися дочки. І дійсно, в імператорському сімействі за молитвами святителів народився спадкоємець. 401 року послідував указ імператора про зруйнування в Газі ідольських капищ і надання християнам більших прав. Крім того, імператриця дала святителям кошти для будівництва нового храму, його звели в Газі на місці найголовнішого капища. Однак, згодьтеся, жертовні кошти імператриці були не останніми в скарбниці, велич її благодійності відверто поступалася щирій благодійності Порфирія. Тому-то і залишився він у пам’яті містян яскравим прикладом беззастережної самовіддачі вірі.

Святитель Порфирій до кінця життя повністю утвердив Християнство в Газі й захистив свою паству від утисків язичників. За його молитвами здійснювалися численні чудеса. Протягом 25 літ архіпастир наставляв свою паству і помер у похилому віці, 420 року.

Волин. єпарх. відом. – 2012. – № 3 (88)

11 березня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери