Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті8 січня – Собор Пресвятої Богородиці. Праведного Йосифа Обручника. Давида-царя й апостола Якова, брата Господнього
Статті

8 січня – Собор Пресвятої Богородиці. Праведного Йосифа Обручника. Давида-царя й апостола Якова, брата Господнього

Віталій КЛІМЧУК

На другий день після Різдва Христового Церква прославляє Пресвяту Богородицю, Яка народила для нас Спасителя. Собором цей день називається тому, що, на відміну від окремих свят на честь Богоматері (наприклад, Її Зачаття, Різдво, Благовіщення) відбувається загальне (соборне) святкування й інших осіб, близьких до Пресвятої Діви Марії і Господа Ісуса Христа: Йосифа Обручника, царя Давида (предка по плоті Христа) і святого Якова (брата Господнього, сина від першого шлюбу святого Йосифа), який супроводжував разом із батьком Матір Божу і Богонемовля Ісуса при втечі в Єгипет.

Це свято має давнє походження. Вже в ІV столітті Епіфаній Кіпрський, а також святий Амвросій Медіоланський і блаженний Августин у своїх повчаннях на свято Різдва Христового поєднували хвалу народження Боголюдини з хвалою Його Матері. Офіційну вказівку на відзначення Собору Пресвятої Богородиці наступного дня після Різдва Христового можна знайти в 79 правилі VI Вселенського Собору, що відбувся у 681 році.

Праведний Йосиф Обручник. Цей угодник походив із роду царя Давида. У першому шлюбі в нього було чотири сини і дві дочки. Овдовівши, Йосиф жив у суворому стриманні. Маючи вісімдесят років, став за вибором первосвященика опікуном Пресвятої Богородиці, що дала обітницю безшлюбності. Про втілення від Неї Сина Божого йому сповістив ангел. Святий Йосиф був присутній при поклонінні пастирів Новонародженому Богомладенцю і при поклонінні Йому волхвів. За вказівкою ангела він втік з Матір’ю Божою й Ісусом Христом в Єгипет, спасаючи Їх від гніву царя Ірода. У Єгипті заробляв на прожиття працею теслі. Упокоївся святий Йосиф у віці ста років. Його пам’ять звершується також у Неділю праотців.

Цар і пророк Давид. Він був предком Христа по плоті. Молодший син Єсея, в юності Давид пас отари овець свого батька. Він вирізнявся глибокою вірою, ревно виконував волю Божу. Тому під час нашестя филистимлян з Божою поміччю переміг у двобої велетня Голіафа. Після загибелі царя Саула і його сина Давид був проголошений царем південної частини ізраїльської держави, а після вбивства другого сина Саула – царем усього Ізраїлю. Він влаштував нову столицю – Єрусалим («Місто миру»), а в ньому – нову скинію (святилище); його велике бажання побудувати також храм не збулося. Йому було передбачено, що храм побудує син.

Життя пророка Давида було потьмарено великим падінням: він узяв собі за дружину Вірсавію – дружину Урії, свого воєначальника, а самого Урію послав на смерть. Але разом з тим він дав приклад справжнього покаяння, смиренно, з вірою несучи в подальшому скорботи, послані за вчинений гріх. Взірець покаяння цар Давид дав у 50-му псалмі.

Помер у глибокій старості з непохитною вірою в пришестя у світ обіцяного Богом Месії, Господа нашого Ісуса Христа. У Богослужінні та приватній молитві широко використовується Псалтир, Богонатхненна книга, укладання й написання більшості творів якої традиція приписує Давиду.

Апостол Яків, брат Господній. Це – син праведного Йосифа Обручника. З дитинства Яків був назореєм, тобто особливо посвяченим Богові. Назореї давали обітницю дівства, утримання від вина, не споживали м’ясної їжі, не стригли волосся. Обітниця назорейства означала життя чисте й святе, заповідане колись Господом для всього Ізраїля.

Коли Спаситель почав навчати народ про Царство Боже, Яків увірував у Христа і став Його апостолом. За богоугодне життя він був обраний першим єпископом Єрусалимської Церкви. Головував на Апостольському Соборі; в Єрусалимі слово його було вирішальним (Діян.15).

За тридцять років єпископства апостол багатьох юдеїв навернув до Христа. Незадоволені цим книжники і фарисеї замислили вбити святого Якова. Вивівши святителя на покрівлю храму, вони наказали відректися від Ісуса як Спасителя світу. Але святий апостол почав голосно свідчити, що Він є Істинний Месія. Тоді юдейські вчителі скинули праведника. Святий помер не відразу, але, зібравши останні сили, молився до Господа за своїх ворогів, які в цей час добивали його камінням. Мученицька смерть святителя настала в 63 році.

Апостол Яків склав Божественну Літургію, яка лягла в основу Літургій, складених святителями Василієм Великим та Йоаном Золотоустим. Церква зберегла послання апостола, яке під його іменем входить до книг Священного Писання Нового Завіту.

Волин. єпарх. відом.– 2017.– № 1 (146)

8 січня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери