Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіІкона «Різдво Христове»
Статті

Ікона «Різдво Христове»

Ангеліна ВИГОДНІК, провідний науковий співробітник Музею волинської ікони Ікона «Різдво Христове»

Образ «Різдво Христове». ХІХ ст. Україна. Матеріали і техніка: дерево, темпера, лак, живопис. Передана Українським домом (Київ) 1995 р. Зберігається у фондах Музею волинської ікони.

На цьому образі трактування традиційного сюжету досить оригінальне. Дія розгортається не в печері, а біля арки входу до храму. (Відомо, що в IV ст. імператриця Єлена спорудила на тому місці у Віфлеємі, де відбулося Різдво, храм, розмістивши вівтар якраз над печерою). Богородиця сидить на дерев’яній лаві, як звичайна земна жінка, ногами спираючись на кругле підніжжя, як у престолу, поєднуючи в собі людське, земне і Божественне, небесне. На колінах Вона тримає маленького одягненого у світлу сорочечку Ісуса. Ісус – не немовля, що лежить спеленане в яслах. Спаситель людства, усвідомлюючи Своє призначення і силу, десницею благословляє царів, що вклякають перед Ним. Вони прийшли до Христа, керовані віфлеємською зіркою, і принесли Йому дари. У коштовних посудинах – золото, ладан і смирна (знання, любов і послух). Приношення золота означало, що вони визнають Христа Царем, приношення ладану означало визнання Його Богом, а смирни – що вони бачили у Ньому Людину, яка готова померти. Три царі зображені у вигляді старця, зрілого мужа і юнака. Цим підкреслюється істина, що Одкровення дається людям незалежно від віку та життєвого досвіду.

Позаду Йосифа Обручника, який стоїть за плечима Богоматері і споглядає урочисте дійство, зображені тварини – віл та осел. Віл – це символ народжених у законі Ізраїлю, а осел – символ язичників. Син Божий визволяє одних з-під ярма старозавітного закону, інших – з-під ярма поклоніння ідолам. А вгорі, у небі, бачимо зірку, з якої виходить промінь, спрямований на Христа. Він вказує на головне чудо цього моменту – народження Спасителя.

Ікона сповнена символіки і внутрішньої гармонії, приваблює простотою відкритих ликів та зрозумілістю постав і жестів. Колірна палітра ікони неширока. Маляр використовує червоний, зелений, вохристі та білий кольори – життєствердні, радісні, звучні. Тріумфальний червоний колір в обрамленні золота вносить відчуття урочистості й величі моменту, створює настрій високого емоційного піднесення:

Небо втішається!
Земля здригається!
Радість! О радість!
Христос рождається!

Волин. єпарх. відом.– 2012.– № 1 (86)

7 січня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери