Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіСвятині Керкіри
Статті

Святині Керкіри

Олександра ТОЦЬКА

Кожен із нас при плануванні своєї відпустки виставляє власні пріоритети. Мабуть, для більшості найбажанішою є поїздка на море та сонячні ванни, для декого – туристичні походи в гори, ще для когось – відвідини дорогих серцю людей. А ми пропонуємо читачам здійснити незвичайну прощу – поїхати в гості до святителя Спиридона Тримифунтського на один із найзеленіших грецьких островів Керкіра (Корфу), що в Іонічному морі.

Саме там в однойменному місті у церкві Святого Спиридона на вулиці, яка носить його ім’я, покояться мощі цього великого угодника Божого, небесного покровителя острова, привезені сюди в 1456 р. з Константинополя. Їхньою особливістю є те, що тіло святого має незмінну температуру – 36,6 градуса, у нього росте волосся та нігті, одяг зношується, а оксамитові тапочки-черевики стоптуються. Тому облачення святителя кожні півроку міняється на нове, розрізається на невеличкі частинки та роздається вірним.

Із житія святителя Спиридона можна довідатися про низку чудес: появу дощу під час засухи, воскресіння власної дочки, зцілення імператора Констанція, воскресіння немовляти та його матері, спасіння засудженого до смерті друга, спів ангелів на богослужінні, напоумлення злодіїв тощо. Але, мабуть, найбільш відомим є його доказ про єдність Святої Трійці на І Вселенському Соборі в місті Нікея: по молитві святого із плінфи (цеглини), яку він тримав у руці, піднявся вогонь, потекла вода, а глина залишилася в долоні. Саме із плінфою в руці та у простій пастушій шапці, сплетеній із лози, він дуже часто зображається на іконах.

Святитель Спиридон проявляє свою велику людинолюбність і тепер. До нього молитовно звертаються в пошуках і купівлі житла, для достатку та благополуччя в домі, успішного пошуку роботи, вдалої торгівлі, у дорозі, про здоров’я та зцілення, за дітей, у голоді, духовних немочах і побутових потребах, при утиску недругами та за віру, при падежу худоби.

Недалеко від церкви Святого Спиридона, на сусідній вуличці, знаходиться храм ще одного учасника того ж Нікейського собору – Святителя Миколая Чудотворця. У ньому зберігаються частинки його мощей, а також апостола Андрія, великомученика Пантелеймона і святого Лазаря Чотириденного.

Кафедральний собор Богородиці в печерах «Панагія Спеліотіса» є головним храмом міста. Тут, поруч із вівтарем, стоїть срібна ракá з мощами візантійської імператриці Феодори, привезеними сюди одночасно з мощами святого Спиридона. Вона відома тим, що, будучи при владі, відновила іконошанування та запровадила святкування Торжества Православ’я, яке щорічно звершується Православною Церквою в першу неділю Великого посту.

Саме на цьому острові в іконних лавках можна побачити дуже цікавий образок: поруч зображені святителі Спиридон, Миколай та свята Феодора, яких так люблять і шанують керкірці.

Найближче до храму Спиридона, на цій же вулиці, знаходиться церква Святих Елефтерія та Анни, матері Пресвятої Богородиці, в якій зберігаються частини мощей мученика Якова Персянина, великомучениці Катерини, святого Меркурія й інших угодників.

Окрім того, у місті, населення якого приблизно 40 тис. осіб, є ще низка інших храмів: Богородиці чужоземців (колишньої парафії некорінних жителів Корфу), Йоана Хрестителя, Антонія Великого, Георгія, апостолів від 70-ти Ясона та Сосипатра (учнів ап. Павла) тощо.

За декілька кілометрів від міста, на невеличкому клаптику землі, омитому зусібіч водою та поєднаному із сушею лише вузьким бетонним пірсом, розміщується монастир із мініатюрною білосніжною церквою на честь Влахернської ікони Божої Матері. Тут і сьогодні можна прикластися до чудотворного списку (копії) цієї реліквії.

А за 500 м від храму здійснюють посадку та зліт літаки з різних куточків Європи на смугу міжнародного аеропорту Керкіри «Іоанн Каподистрія», названому на честь першого президента незалежної Греції. Туристи спостерігають за ними, зручно вмостившись на сусідньому пірсі.

Отож, якщо у Вас є можливість і бажання побувати на Корфу, сміливо вирушайте. Адже на цьому чудо-острові Ви не тільки зможете поплавати в чистих, прозорих лазурно-смарагдових водах Іонічного моря, позасмагати на теплому сонечку, помилуватися горами та поласувати екзотичним фруктом кумкватом (китайським апельсином), який у Європі росте тільки тут, але неодмінно відчуєте на собі опіку Спиридона, Феодори, Миколая й інших святих. Можливо, вам дадуть неочікувану знижку в магазині чи на додачу до куплених іконок подарують ще одну.
А може, в тиші готельного номера несподівано пролунає мелодія Вашого мобільного телефона і на тому кінці Вам запропонують хорошу роботу вдома, в Україні...

Волин. єпарх. відом. – 2017.– № 11 (156)
16 листопада 2017 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери