Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна СтаттіІкона «Пророк Ілля»
Статті

Ікона «Пророк Ілля»

Лариса ОБУХОВИЧ, художниця-реставраторка обласного краєзнавчого музею Ікона «Пророк Ілля» із храму с. Тур Ратнівського деканату. Світлина Анатолія Квасюка

Цей образ, який датовано XVII ст., походить із храму с. Тур Ратнівського деканату. Матеріал і техніка виконання: дерево (сосна, липа), левкас (ґрунт із крейди і клею), темпера, різьблення по левкасу, сріблення, золочення. Реставровано 2005 року авторкою цих рядків із частковою реконструкцією. З 2002 р. – у постійній експозиції Музею волинської ікони.

Пророк Ілля, якого Церква вшановує 2 серпня, – боговідець, викривач беззаконних царів, покарник відступників од Бога, лжепророків, чудотворець, якому покорялися стихії, якого слухало небо. На іконі його зображено на золоченому тлі, прикрашеному різьбленим візерунком. Статична, фронтальна фігура святого виражає непохитність віри. Величі й монументальності їй надає низький позем із пейзажем: постать наче ширяє над землею.

Найчастіше пророка Іллю зображають пустинником. На волинській іконі бачимо рідкісний варіант. Тут він постає в одязі юдейського священика в момент перемоги над ідолопоклонниками. Його ліва рука вказує на небо, звідки зійшов вогонь, викликаний силою молитви святого, і спалив жертву, яку Ілля проготував для Бога. Натомість лжепророки марно цілий день волали до свого Ваала, щоб послав вогонь на їх жертву. За законом Мойсея їх мали стратити. Тому в правій руці пророка зображено меч.

Драматизм сюжету підсилює червоний плащ, який розвівається за спиною Іллі. Господь послав пророка розкрити розбещення народу і покарати відступників від істинного Бога. Після звершення ним цієї непростої місії на землю, що була спраглою три роки, пішов великий благодатний дощ.

Волин. єпарх. відом.– 2009.– № 8 (57)

2 серпня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери