Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна Статті14 липня – Преподобного Никодима Святогорця
Статті

14 липня – Преподобного Никодима Святогорця

Віктор ГРЕБЕНЮК Преподобний Никодим Святогорець

Він народився 1748 року на грецькому острові Наксос і при Хрещенні отримав ім’я Ніколаос. Маючи 26 літ, пішов на Афон і був пострижений у ченці з іменем Никодим. Спершу ніс послух читця й діловода. За два роки митрополит Коринфський Макарій, прибувши на Афон, доручив молодому монахові підготовку до видання знамениту згодом книгу «Добротолюбіє», рукопис якої владика щойно віднайшов. Ця праця стала початком багатолітніх старань Никодима на ниві церковної літератури.

Проте в 1783 році він прийняв обітницю мовчальництва і шість літ ні з ким не розмовляв, жив у відлюдній келії. Та коли на Афон знову прибув митрополит Макарій, поклав на Никодима новий послух – редагування творінь преподобного Симеона Нового Богослова. Тож подвиг мовчальництва довелось облишити. Відтоді й до кончини він ревно трудився як редактор, перекладач, письменник, видавець і відійшов до Господа 1809 року.

За свідченнями сучасників, преподобний Никодим був простий, незлобливий, глибоко зосереджений. Зовнішнє його життя нічим не показне, типове для багатьох іноків. Але плоди цього життя – великі. Він написав передмову до «Добротолюбія», книги «Нове зібрання житій святих», «Учення про Сповідь», «Доброзвичність християн», опублікував уривки з афонських рукописів під назвою «Вінець Приснодіви», підготував до видання нову редакцію «Кормчої книги» та багато інших творів. Писав Никодим духовні пісні. Та найбільш відомий він книгою «Невидима боротьба». Цікаво, що насправді Никодим – не автор, а перекладач і редактор цієї праці. Автором же був католицький монах Лоренцо Скуполі. Але преподобний Никодим, переконавшись у тому, що книга дуже путня, переклав її з латинської на грецьку, додав цитати з Біблії, отців Церкви, дещо відредагував і видав.

...У березні 2010 року Грецію сколихнула нечувана вістка: якийсь лиходій викрав мощі преподобного Никодима Святогорця. Яке ж було здивування, коли за декілька днів зловмисник сам явився до поліційного відділку. Виявляється, кілька ночей до злодія вві сні являвся святий і докоряв йому. Тож він прийшов і здався, з усією Грецією промовляючи: «Преподобний Никодиме Святогорцю, моли Бога за нас!». До цієї молитви приєднуються й українці.

Волин. єпарх. відом.– 2010.– № 6 (67)

14 липня 2023 р.
Архів статей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери