Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Проповіді

Дружімо зі святими!

Митрополит Михаїл під час проповіді у кафедральному соборі Святої Трійці. Світлина інформаційної служби єпархії Проповідь митрополита Луцького і Волинського Михаїла, виголошена 8 листопада, в день ушанування великомученика Димитрія Солунського, на завершення Божественної Літургії у кафедральному соборі Святої Трійці.

«Шануйте наставників ваших». Пам’ятаючи цей заклик зі Святого Писання, ми з особливою повагою ставимося до своїх батьків, учителів, до тих, хто по житті нам щось підказує чи вчить. Але в першу чергу ми як християни вшановуємо тих святих, котрі є і вчителями Церкви, в Писанні виражені, і вчителями, які життям своїм навчають нас. Бо для нас, земних, дуже часто стоїть запитання «А який вчинок здійснити?» у момент великого питання «Що робити?». І ти вагаєшся – правильно так чи правильно інакше? Ви ж кожен день, кожну секунду, завжди стоїте [перед дилемою:] як здійснити? І на допомогу Церква дає нам життя різних святих, яких протягом року вивчаємо. Життя людини – це живий приклад. Коли ти не знаєш, як вчинити, думаєш: «Ось так людина вчинила і так виявилося правильно».

У лаврі Сави Освяченого, що в Ізраїлі, є такий звичай: через три роки тіло покійників дістають і очищають кістки, щоб помістити їх в «костницю». На кістках залишаються ще рештки плоті. Кістки миють і розмірковують вони про того покійника: як він прожив, що він зробив, що він казав… І в нас є таке прислів’я – «мити кістки іншим». Ми це розуміємо як щось погане. Але по-церковному це означає – «розмірковувати, як людина прожила: правильно чи неправильно, праведно чи неправедно». Святість визначає Бог, а люди вчаться на помилках інших, як і на позитивних прикладах інших людей.

Так ось, «мити кістки» й означає вчитися на житті інших людей. Правильні вчинки робити, праведно прожити і що значить прожити гріховно, неправильно. Так ось свята Церква пропонує, щоб і ми розмірковували над життям тих чи інших святих.

І сьогодні Церква як приклад пропонує нам життя великого мученика Димитрія Солунського, пам’ять якого урочисто звершуємо.Тих, кого ми визнаємо святими, багато є, тисячі. Але згадуємо кілька десятків. Тобто є особливі життя, які вчать нас особливо принципів сповідання віри. І ось таких ми особливо шануємо.

І тому якщо ми спілкуємося з ними в молитві, якщо ми їх вшановуємо, то це про нас відоме прислів’я: «З ким поведешся, того й наберешся». Що значить зі святими водитися? Зі святими спілкуватися, пам’ятати про них. Ми ж про світських пам’ятаємо, коли в кого день народження. Хто для нас дорогий – пам’ятаємо, а хто для нас не такий важливий – не пам’ятаємо. Так ось, про кого ти пам’ятаєш, від того наберешся тих рис характеру, які він має сам. І якщо ти пам’ятаєш про преподобних, про святих – і сам стаєш святим. А якщо ти в житті дивишся на якусь людину, у чомусь для тебе особливу (гарну машину має, гарний будинок має чи щось таке), – і тягнешся, чи якісь її вчинки – будеш такий, за якими принципами живе ця людина. Сам такий станеш. З ким поведешся – того й наберешся, говорячи світською мовою. Але говорячи церковною мовою: «З преподобними будеш – сам преподобним станеш».

Так ось, сьогодні ми і прийшли в цей храм, щоб стати такими, як мученик Димитрій Солунський. Ми ж згадали, що його пам’ять сьогодні? Згадали. Не всі згадали, не всі, але це вже проблема тих, хто не згадав. А тих, хто пам’ятає… Це вже буде нагорода тим, хто пам’ятає. Тому пам’ятайте про святих, спілкуйтеся з ними, беріть приклад із них – такими самими будете. З преподобними будеш спілкуватися – преподобним і сам будеш.

От я вам і бажаю, щоб кожного дня, вшановуючи того чи іншого святого, був у вас живий зв’язок живої дружби. Бо молитва наша сьогоднішня – це і дружба з цим святим. Дружба через молитву. Пам’ять через молитву. А якщо ми з ним спілкуємось, то від нього наберемся святості, сповідання віри і глибокого розуміння, що таке жити з Богом.

Хай милосердний Господь благословить сьогодні усіх нас на добрий шлях із преподобними у своїй життєвій дорозі.

Слава Ісусу Христу!

9 листопада 2017 р. Інші проповіді за рубриками: Кафедральний собор Святої Трійці в Луцьку, Митрополит Луцький і Волинський Михаїл
Архів проповідей
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери