Волинська Епархія Православної Церкви України Офіційний сайт
Головна НовиниПіст14 серпня розпочинається Успенський піст
Новини

14 серпня розпочинається Успенський піст

Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього

Цього дня Православна Церква відзначає відразу три події духовної історії: Винесення чесного й животворчого хреста Господнього, свято Всемилостивого Спаса і Пресвятої Богородиці (Перший Спас), та день мучеників Маккавеїв, які постраждали за віру. Тож у храмах єпархії відбудуться Богослужіння. Зокрема, в луцькому кафедральному соборі Святої Трійці Літургія розпочнеться о 9.00.

Єпархіальний календар повідомляє, що 14 серпня храмове свято проводить парафія Винесення хреста Господнього в Благодатному (колишнє Жовтневе) Нововолинського деканату.

Походить це свято з Візантії. Зазвичай, у серпні траплялось у народі багато хвороб, тож візантійці, з пошаною зберігаючи в себе визначну святиню, утвердили звичай цього дня виносити Чесний Хрест Господній, осіяти ним вулиці Константинополя та молитися Богові про дарування зцілення і відвертання хвороб. По щирих молитвах віруючих Господь через Свою святиню багато разів зупиняв епідемії.

Тому цього дня в усіх православних храмах священики виносять з вівтаря напрестольний Хрест зі співом: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє Воскресіння Твоє славимо», служать водосвятний молебень, просячи в Бога милості, здоров’я і благословення для нашого народу.

Це свято ще називають Маковієм, Спасом Медовим, або Спасом на воді. І якщо перші дві народні назви пов’язані з освяченням меду та маку, остання виникла через передання, що саме цього дня 988 року відбулося хрещення киян у Дніпрових водах.

Маккавеї – відомий своїм благочестям давній юдейській рід. Коли в Ізраїлі вже вкотре запанували язичницькі звичаї, вони своєю кров’ю довели відданість монотеїзму – вшануванню Єдиного Бога.

Справа в тому, що в ІІ столітті до Різдва Христового єврейський народ, а особливо його очільники, черговий раз підпали під чари масової культури, якою на той час була культура грецька. Скрізь вводилися грецькі звичаї: театр, олімпійські ігри, присвячені еллінським богам, і, звісно ж, релігія, а саме – язичництво. Тодішній юдейський володар — сирійський цар — навіть взяв собі грецьке ім’я – Антіох Єпіфан, і почав привчати народ до еллінського ідолопоклонства, пішовши на таке зухвале кощунство, як встановлення в Єрусалимському храмі статуї Зевса.

Опір своїм планам він зустрів в особі родини Маккавеїв: Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Алима, Маркела, матері їхньої Соломонії і вчителя їхнього Єлеазара. Мученики зволіли радше вмерти під час катувань, аніж зрадити свою віру в Єдиного Істинного Бога. Їхній подвиг звершився в 166 році до Різдва Христового. Він надихнув Юду Маккавея підняти народне повстання проти Антіоха, яке завершилось перемогою над царем-ідолослужителем.

Інша складова дня 14 серпня дає відповідь, чому цей день зветься Першим Спасом. Саме цього дня в далекому 1164 році відбулися дві битви – греків із сарацинами, а русичів – з язичниками – волзькими болгарами. В обох битвах перемогу здобули війська християн, а після бою і в стані греків, і в стані русичів воїни спостерігали дивне знамення від образів Спасителя і Богородиці, сяйво від яких осіняло війська. З’ясувавши, що це трапилось в один день, грецький та руський правителі встановили свято на згадку про цю подію.

14 серпня розпочинається Успенський піст, який триватиме рівно 2 тижні — до свята Успіння Пресвятої Богородиці, 28 серпня.

14 серпня 2016 р.
Інші новини за рубриками: Піст
Архів новин
Сайти нашої
епархії
Сайт нашої
Церкви
Наші
банери